Xiaomi Redmi 3S - nový hit za nízkou cenu

Zopo ZP998 C2: Limuzína za cenu osobáku

Zopo ZP998 C2: Limuzína za cenu osobáku

Vlajková loď čínské firmy Zopo, model ZP998 C2, se chlubí skvělým výkonem osmijádra a FullHD displejem v elegantním designu za cenu nesrovnatelnou s konkurencí. Zda tomu tak skutečně je? ANO! Pojďme se tedy podívat této čínské limuzíně na (a pod) kapotu.

banner

Balení

Z obyčejné kartonové krabičky na nás po sejmutí horního víka vykoukne telefon zabalený v plastovém sáčku, pod ním leží nalepovací ochranná folie a čistící hadřík. Ve spodní oddělené přihrádce se nachází zbytek příslušenství: USB adaptér do zásuvky klasického typu používaného v ČR, USB/mikroUSB kabel na propojení s počítačem a nabíječkou, asymetrická sluchátka (jedno sluchátko je delší pro pohodlnější vedení kabelu za krkem), obrázkový manuál v angličtině a redukce z čínského na evropský typ zásuvky (Tahle redukce bývá přítomna ve všech baleních mnou recenzovaných telefonů a čistě ze zvědavosti by mne zajímalo, kdo a proč je dává i do těch, které mají nabíječku do evropské zásuvky. Zřejmě to bude něco jako kondom v peněžence patnáctiletého kluka – ve většině případů na jeho použití stejně nedojde, ale když už ano, je dobře, když tam je. – pozn. aut.).

ZOPO ZP998 C2: Obsah balení ZOPO ZP998 C2 ZOPO ZP998 C2: Zadní část ZOPO ZP998 C2: Vnitřnosti ZOPO ZP998 C2 

Popis telefonu

Designově ZOPO 998 hodně sází na eleganci a styl: obdélníkový design se zaoblenými rohy, kovové boky a vroubkovaná zadní vzbuzují dojem kvality a luxusu. Přirozeně padne do dlaně a i přes svou velikost (151.4 x 76.1 x 9.1mm) vůbec nepůsobí jako nějaké „pádlo“, i když by se klidně mohl řadit mezi hybridy telefonů a tabletů, tzv. Phablety. Přední strana obsahuje 5,5“ FullHD displej krytý gorilla glass II, pod ním klasická tři tlačítka pro ovládání telefonů s Androidem – „menu/nastavení“, „domů“ a „zpět“, nad displejem pak najdeme přední 5MPx fotoaparát, senzory na vzdálenost a světlo, oznamovací diodu a sluchátko. HW tlačítko „power“ je umístěno na pravém boku, stejně jako spoušť fotoaparátu, dvoutlačítko pro ovládání hlasitosti je na boku levém. Na spodní straně je zdířka pro připojení microUSB a mikrofon, shora je pak dírka na standartní 3,5mm sluchátkový jack konektor a pomocný mikrofon, který slouží k odfiltrovávání šumu. Uprostřed zadní strany je decentně vyvedené logo firmy ZOPO, v její horní části se nachází zadní 14MPx fotoaparát s LED bleskem, v její dolní části pak reproduktor pro hlasitý odposlech. Pro sejmutí zadního krytu je zapotřebí poněkud pevnějších nehtů a použití možná trochu větší síly, než je obvyklé, ale když už se to povede, odhalíme baterii, kterou je třeba vyjmout pro jakoukoliv manipulaci se dvěma SIM kartami (jeden slot je pro normální SIM a jeden pro microSIM), případně s microSD kartou. Na spodní straně zadního krytu je čidlo pro funkci NFC.

ZOPO ZP998 C2: CPU Prime ZOPO ZP998 C2: CPU Prime výsledky ZOPO ZP998 C2: Nastavení ZOPO ZP998 C2: AnTuTu ZOPO ZP998 C2: Google obchod ZOPO ZP998 C2: USB úložiště

Hardware

Nejprve nechme mluvit čísla. Osmijádrové CPU od Mediateku MT6592 s frekvencí 1,7 GHz, kterému zdatně sekunuje 2GB RAM je vychvalované právem. V benchmarkové aplikaci AnTuTu skóroval tento čínský smartphone něco málo pod 30 000 (v mém případě 27 861), čímž poráží Samsung Galaxy S4 či HTC One. V dalším benchmarkovém testu, tentokrát aplikací CPU prime cíleného čistě na výkon procesoru, poráží nejen Samsung GS4, ale dokonce i LG G2. Nutno dodat, že tyto telefony se řadí mezi špičku v žebříčku současných smartphonů a tomu odpovídá i jejich cena, která čínské ZOPO 998 převyšuje v řádech tisíců korun. Co se grafiky týče, její plynulý chod zajišťuje čip Mali 450 MP4, a v herním benchmarku zaměřeném na 3D grafiku, aplikaci 3D mark, skórovala rovněž velmi vysoko (překonal například iPhone 5) i ve fullHD testu. Když už jsme u toho, displej je rovněž velké plus tohoto telefonu. Na 5,5“ FullHD s rozlišením 1920x1080p se dá koukat bez problémů z jakéhokoliv úhlu i za slunečního světla a obraz ani moc neztrácí na barevnosti. Vnitřní úložistě o velikosti 16GB je hodně štědré a možností rozšíření microSD kartou až o 64GB takřka odpadává problém s nedostatkem místa.

Takže je to papírově výkonné dělo, ale co z toho vyvodit? Telefon běžel bez jakéhokoliv záseku i s mnoha spuštěnými běžnými aplikacemi najednou (Nexus launcher, facebook, twitter, prohlížeč atd.), a nezpomalil, ani když jsem mu „naložil“ nejnovější hru k filmu 300 (viz screenshoty). A plynulost spojená s FullHD rozlišením je opravdu velice příjemný zážitek z užívání telefonu, případně hraní her.

ZOPO ZP998 C2: 300 ZOPO ZP998 C2: 300 ZOPO ZP998 C2: 300 ZOPO ZP998 C2: 3D Mark

Software, systém

ZOPO 998 běží na OS Android 4.2.2. Jelly Bean, lokalizovaném téměř kompletně do češtiny, na angličtinu narazíte jen v některých odlehlejších částech menu nastavení. K ovládání telefonu slouží klasická tři podsvícená softwarová tlačítka „menu/nastavení“, „domů“ a „zpět“. Kromě defaultních softwarových utilit jako obchod google play (v češtině), kalendář, kalkulačka, e-mailový klient, jednoduché přehrávače hudby a videa, FM rádio, diktafon nebo třeba svítilna (rozsvítí bleskovou LED diodu) v telefonu nenajdeme žádné nadstandartní předinstalované aplikace, což je možná trochu škoda. Na druhou stranu to umožňuje uživateli vybrat si se široké škály dostupných aplikací přesně tu pravou a neplýtvat tak úložným místem. K dispozici je jak klasické uživatelské rozhraní, tak i Nexus launcher, trochu vylepšené (designově i funkčně) a přehlednější uživatelské rozhraní. To sice zabírá kolem 100MB z RAM, ale jak již bylo zmíněno výše, na výkonu to nikterak neubírá.

K samotným komunikačním kanálům, tento smartphone disponuje dnes již standartně Wi-fi, rychlou a přesnou GPS, 3G, Bluetooth. Možnosti připojit k PC a sdílet jeho internet či vytvořit Wi-fi hotspot dělají z tohoto telefonu moderní nástroj pro práci s internetem, rovněž zajímavá je možnost připojit k PC jako virtuální CD mechaniku.

Telefon podporuje rovněž funkci NFC. O té se zatím mezi širší veřejností moc nemluví, ale dle mého názoru však brzy začne. Velmi stručně pro ty, kdo neví, o co se jedná – NFC (=Near Field Technology) je technologie pro komunikaci dvou zařízení na velmi krátkou vzdálenost (centimetry), předpokládané využití najde v bezkontaktních platbách, identifikaci pomocí specifického klíče (MHD, kartička do knihovny například), tagy na různých místech (foursquare), výměně dat a komunikaci mezi přístroji či třeba rychlé konfiguraci wi-fi. NFC je teprve v plenkách, ale potenciál v téhle technologii budoucnosti určitě je.

Sluchátkový výstup je dostatečně silný a i s přiloženými sluchátky lze spouštěnou hudbu poslouchat za běžného denního provozu ve městě na ulici, výstup neztrácí na kvalitě ani při plné hlasitosti. Asymetrická sluchátka celkem překvapivě dobře sedí do uší a při normální hlasitosti mají čistý a nezkreslený zvuk a příjemné basy. Při vysokých hlasitostech už začínají trochu chraplat, ale to je spíše nešvar sluchátek do uší obecně než specificky těchto.

 

Fotoaparát

Hlavní 14Mpx fotoaparát má k sobě spoustu softwareových nastavení – kromě jasu, kontrastu a kvality fotografie (foceného rozlišení) nabízí možnost nastavit ISO, vyvážení bílé či délku expozice, případně řadu barevných efektů pro úpravu obrázku. K dispozici je focení v HDR režimu, obrázek se více prokreslí a jsou jasněji viditelné textury skrz celou hloubku ostrosti, ne jen u zaostřeného objektu. Panoramatický režim nabízí úhel až cca 270° (3/4 hodinového ciferníku), režim focení z více úhlů pohledu, takové panorama naruby, vám umožní nafotit menší objekt plynule z více stran. Fotky za dne a při dobrém světle vycházejí opravdu pěkně i bez autorova sebemenšího fotografického talentu.

Velikým zklamáním pro mě bylo focení v noci, a hlavně blesk. Ten je totiž umístěn do příliš těsné blízkosti objektivu a při problesknutí oslní část obrazu a výsledkem je tudíž část fotky osvícená vlastním bleskem (viz screenshoty). Osobní dojem ještě kazí to, že zadní fotoaparát je umístěn příliš blízko u kraje a tedy kdykoliv jsem fotil na šířku (a držel telefon oběma rukama), clonil jsem si prstem. V tomhle případě jde jen o zvyk a o to naučit se telefon při focení chytit odlišně, ale blesk prostě jinak svítit nebude.

Přední fotoaparát má 5MPx a je určen primárně pro focení osoby, která drží telefon, případně pro podporované videohovory. Nemá k sobě moc možností nastavení, i když softwarová úprava obrazu včetně barevných režimů (černobílé focení, efekt sépiové kosti apod.) zůstává. Obrázky focené na vzdálenost natažené paže vycházejí pěkně a ostře.

ZOPO ZP998 C2 Logo ZOPO ZP998 C2 Lobby ZOPO ZP998 C2 Back ZOPO ZP998 C2 Camera detail ZOPO ZP998 C2 In

Závěr

Celkově na mě tento čínský smartphone zapůsobil snad ve všech ohledech - atraktivní design, skvělý výkon, příznivá cena (ZOPO 998 C2 je k dostání lehce pod 7,5 tisíce). Osobně si myslím, že ačkoliv je tento smartphone (nebo chcete-li phablet) na můj vkus už příliš velký, v této kvalitě zobrazení by byla škoda vybavit ho menší obrazovkou. Je to prostě nadupaná limuzína v ceně osobního auta střední třídy. Na vlastní kůži se lze přesvědčit, že čínské ne vždycky znamená nekvalitní.

+ design
+ výkon (HW, displej)
+ cena

- blesk osvětluje objektiv

Přidejte se k nám na Facebooku

Fotogalerie k článku: ZOPO ZP998 C2 (fotky z mobilu)

foto1.jpg
foto2.jpg
foto3.jpg
foto4.jpg
foto5.jpg
foto6.jpg
foto7.jpg
foto8.jpg
foto9.jpg
foto11.jpg
foto10.jpg
foto12.jpg
foto13.jpg
foto14.jpg
foto15.jpg
foto16.jpg

Vloženo: 14.03.2014 21.52. Přečteno: 11563×.

Komentáře k článku Zopo ZP998 C2: Limuzína za cenu osobáku

Přidat komentář

Jméno:

Komentář:

Předmět:

 

K článku zatím nebyl vložen žádný komentář.

Servis telefonů s patnáctiletou tradicí.

Blog Beryko.cz © 2019