Xiaomi Redmi 3S - nový hit za nízkou cenu

ZOPO ZP980+: Osminohý sprinter s elegancí

ZOPO ZP980+: Osminohý sprinter s elegancí

Telefon s osmijádrovým procesorem zní opravdu jako solidní kanón. Je tomu tak doopravdy? Tento čínský dual SIM android smartphone je opravdu výkonný při krátkodobých činnostech, leč v některých aspektech je trochu nevyvážený. Z dílny ZOPO vyjel telefon, který sází pouze na několik karet, zato pořádně. Pojďme se tedy podívat trochu blíže.

banner

Balení a příslušenství

Z obyčejné, poněkud nevzhledné kartonové krabičky na nás po sejmutí víka vykoukne elegantní telefon, zabalený v obyčejném plastikovém sáčku. Pod ním v přihrádce najdeme ještě síťový USB adaptér do klasické evropské zásuvky, smotaný a docela krátký kabel USB/microUSB na propojení s počítačem a nabíječkou, manuál v angličtině, křehce vypadající sluchátka s mikrofonem a poněkud zbytečná redukce z čínského na evropský typ zásuvek. USB kabel je opravdu krátký, nedosáhl ani ze zásuvky na stůl a v případě telefonátu bych zřejmě byl nucen buď telefon z nabíječky vytáhnout, nebo telefonovat pod stolem.

Manuál je relativně přehledný a nikterak složitý, avšak obrázkový popis produktu zas tak úplně neodpovídá realitě, firma ZOPO pravděpodobně má jeden typ manuálu, který dává ke všem svým (nutno říci, že podobně vypadajícím) smartphonům. Rozdíly jsou však jen v drobných detailech, například umístění světelného a dálkového senzoru je nalevo místo napravo od sluchátka a na pravém boku telefonu bychom hardwarové tlačítko na rychlou aktivaci fotoaparátu hledali marně. Leč hlavní mechanismy práce s telefonem jako jsou manipulace s baterií a SIM kartami, případně základní operace v systému odpovídají realitě. Ale nejsme tu kvůli manuálu.

 ZOPO ZP980+ Obsah balení ZOPO ZP980+ Přední část ZOPO ZP980+ Zadní část ZOPO ZP980+ Vnitřní část

Popis telefonu

Designově je tento telefon vcelku povedený. Štíhlý obdélníkovitý tvar se zaoblenými rohy a stříbrné vroubkování boků sice není nikterak objevné a inovativní, ale působí velice příjemně a dodává telefonu elegantní vzhled. I přes svou velikost (143.3 x 70 x 8.5 mm, 160g) tento smartphone nevypadá neohrabaně a docela dobře padne do ruky. Všechny kryty a části do sebe přesně zapadají a nic nikde nevrže ani se neohýbá, jako celek působí v ruce solidně a pevně. Přední straně dominuje 5‘‘ HD displej, pod ním najdeme tři klasická, modře podsvícená Androidí softwareová tlačítka „menu/nastavení“, „domů“ a „zpět“ v šedé barvě, v horní části je pak sluchátko, nalevo od něj již zmiňované senzory světla a vzdálenosti a napravo přední 5Mpx fotoaparát. Na pravém boku je pouze hardware tlačítko „power“, dvoutlačítko pro ovládání hlasitosti je na boku levém. Výstup na sluchátkový 3,5mm jack je shora, na spodku se nachází mikrofon, slot na mikroUSB a škvíra na nehet pro odejmutí zadního krytu. Na zadní straně nahoře vykukuje v rohu hlavní 14,1Mpx fotoaparát s LED bleskovou diodou, níže je vyvedené logo firmy ZOPO a reproduktor pro hlasitý odposlech.

Odstranit zadní kryt vyžaduje poněkud pevnější nehty a špetku opatrnosti, plast je totiž docela tenký a ohebný a osobně jsem se trochu bál, abych ho nepřelomil. Když už se to ale povede, odhalíme velkou baterii, jejíž vyndání je potřeba pro jakoukoli manipulaci s microSD kartou (která není součástí balení) či dvěma SIM. Nutno říci, že tento dual SIM telefon má jeden slot na normální SIM a jeden na microSIM, takže pro některé uživatele tohoto telefonu se dvěma stejnými SIM kartami bude pravděpodobně nutná výměna či úprava alespoň jedné z nich.  

Hardware

Pod kapotou téhle limuzíny neslyšně pracuje osmijádrový procesor MediaTech MT6592 Octa Core s každým jádrem o frekvenci 1.7GHz, kterému sekunduje 1GB RAM paměti. Pětipalcový Gorilla glass II FullHD displej s rozlišením 1080×1920 bodů a barevností 16k je opravdu pěkně koukatelný a onu barevnost neztrácí ani při velmi ostrých úhlech. Nevýhodou velkého displeje je však vysoká konzumace zásob energie z baterie, při běžném používání musíte nabíjet opravdu každý den. Kapacita vnitřního úložiště s velikostí 32GB (k volné dispozici je však „pouze“ 24GB) je hodně štědrá a možnost rozšíření microSD kartou až o 64GB takřka zcela odstraňuje problém s nedostatkem místa.


Systém

ZP980+ běží pod Androidem verze 4.2.2 Jelly Bean s kompletní lokalizací do češtiny. Pro uživatelské rozhraní je k dispozici jak defaultní launcher, tak efektní a designově povedený Nexus launcher, který na druhou stranu zabírá 98MB RAM, což je bezmála desetina maximální kapacity operační paměti. Ze softwareových utilit jsou k dispozici standartní kancelářské aplikace (kalendář, kalkulačka, poznámky, diktafon atd.), google mapy, zabudovaný kompas (funguje i bez GPS signálu) či FM rádio, nenáročný uživatel si vystačí s defaultními přehrávači videa a hudby. Dvě simkarty telefon zvládá opravdu dobře a vždy je u každého telefonátu či SMS zprávy vidět, o kterou SIM se jedná.

Telefon sice nepodporuje 4G, ale s nadprůměrnou rychlostí 3G si většinou bohatě vystačíte, k dispozici je rovněž WiFi. Z telefonu je také možnost udělat WiFi hotspot nebo sdílet připojení z PC pomocí USB, případně tyto dvě možnosti nakombinovat. GPS signál chytá také dobře a rychle, během několika málo sekund byl v dosahu 12 satelitů s přesností do deseti stop.

Výkonnostně si stojí poměrně dobře, v benchmarkové aplikaci pro android Antutu skóruje lehce nad 27 tisíc. Je tomu tak především díky onomu octa-core procesoru, který samotný výkonem hravě poráží smartphony o několik tříd výše, jako třeba Samsung Galaxy Note 3, Xperii Z Ultra nebo čínského konkurenta Xiaomi MI3. V další benchmarkové aplikaci CPU prime dokonce porazil LG G2 či Samsung Galaxy S4. Bohužel ho táhne dolů poněkud omezená RAM, což je možná trochu škoda, 1GB je sice dostačující, ale tohle osmijádro by si klidně dvojnásobných 2GB zasloužilo. Třeba se v budoucnu dočkáme. Nicméně telefon běží většinou velice hladce a bez záseku.

Ovšem pokud s ním nepracujete dlouho. Totiž, velký výkon má jednu velkou nevýhodu – značně se přehřívá. Už po cca 15 minutách intenzivnější práce nebo hraní her telefon nejenže dost hřeje v rukou, ale hlavně výrazně ztrácí na plynulosti a v benchmarkových skóre se dostává až o třídu níže (např. Antutu skóre spadlo z 27 na 22,5 tisíce po 15 minutách hraní Asphaltu 8). Grafika je však excelentní i při náročných 3D průletech v android aplikaci pro grafiku Sky Castle 3D 2 a stále si drží vysoké FPS. Síla sluchátkového výstupu je dostačující a zvuk nijak neztrácí výšky ani basy, přibalená sluchátka dobře drží v uších a zvukově také nejsou špatná, ačkoli trochu pokulhávají v basech. Zadní reproduktor postačí pro běžný hlasitý odposlech nebo hraní her, ale žádný audiofilský zážitek se nekoná.

ZOPO ZP980+ Nastavení ZOPO ZP980+ C2A 32GB ZOPO ZP980+ Pohyb v menu ZOPO ZP980+ C2A Detail   ZOPO ZP980+ AnTuTu

Fotoaparáty

Přední 5Mpx fotoaprát slouží především k fotografování osoby, držící telefon, případně k videohovorům a Skype a pro tyto účely bohatě postačí. Nejlepší fotky jsou z maximálně dvou metrů, s narůstající vzdáleností klesá kvalita obrazu. Softwarových nastavení k sobě moc nemá a až na režim „krásy tváře“, což je v podstatě detekce obličeje a zaostření na něj s honosným názvem, přední fotoaparát moc nastavovat nepotřebuje.

Zato zadní, 14,1 Mpx fotoaprát je trochu jiná pohádka. Kromě možnosti vyladění ostrosti, jasu, kontrastu a kvality formátu snímaných fotografií disponuje nastavitelným ISO, délkou expozice, detekcí obličeje i úsměvu, zvukovou spouští, panoramatickým módem jak horizontálním, tak vertikálním či relativně silným LED bleskem. Obzvlášť vyvedená je funkce MAV, jedná se v podstatě o panoramatické snímání menšího předmětu z více úhlů, ale obraz jde vyexportovat pouze ve speciálním formátu *.mpo. S trochou šikovnosti a dobrým nastavením vychází pěkně i fotky focené za zhoršených světelných podmínek (za šera, v noci, za svitu pouličního osvětlení), obraz není zrnitý, černá je správně černá a ne barevně flekatá. K dispzici je 4.0x softwareový zoom, ale fotky s ním poněkud ztrácejí na ostrosti a konkrétnosti. Manuální ostření videa poklepem na obrazovku se také hodí, možnost přisvícení videa LED bleskem je však využitelná jen při filmování malých a blízkých předmětů nebo za úplné tmy, natáčeného člověka totiž příliš oslňuje a při pohybu venku za šera či v noci v záběru nejsou osvětleny předměty vzdálenější 1,5 metru.

ZOPO ZP980+ 4X zoom ZOPO ZP980+ Za tmy ZOPO ZP980+ Denní světlo ZOPO ZP980+ Denní světlo detail

Závěr

ZP980+ je velmi výkonným smartphonem, ale poněkud nevyváženým. Na jedné straně máme osmijádrový procesor, zastiňující telefony ostatních značek, na straně druhé jeho nedostatečné chlazení a tak akorát postačující 1GB RAM. Ve finále celek působí, jako kdyby se ZOPO za každou cenu snažilo napálit výkon CPU, ale nepřizpůsobilo tomu zbytek. Však v jeho cenové kategorii se s ním málokterý telefon může měřit a v poměru cena/výkon nemá konkurenta vůbec.

+ vysoký výkon
+ 14,1 Mpx fotoaparát a jeho funkce
+ 1080p FHD displej
+ cena

- přehřívá se a ztrácí tak na výkonu
- výdrž baterie
- krátký USB kabel

ZOPO ZP980+ C2A 32GB lze koupit v eshopu beryko.cz

Přidejte se k nám na Facebooku

Vloženo: 27.02.2014 00.48. Přečteno: 11137×.

Komentáře k článku ZOPO ZP980+: Osminohý sprinter s elegancí

Přidat komentář

Jméno:

Komentář:

Předmět:

 

K článku zatím nebyl vložen žádný komentář.

Servis telefonů s patnáctiletou tradicí.

Blog Beryko.cz © 2019