Xiaomi Redmi 3S - nový hit za nízkou cenu

Xiaomi Red Rice: Zasít Rudou rýži se vyplatí

Xiaomi Red Rice: Zasít Rudou rýži se vyplatí

Když se řekne levný telefon z Číny, na mysl přijde rozvrzaný kus laciného plastu, který pokulhává co do kvality za konkurenčními značkami. Leč opak je pravdou. Z dílny čínské značky Xiaomi vyjíždí budgetový telefon HongMi (někdy také RedMi, v čínštině Red Rice – červená rýže), který překonává low-endy ostatních značek o celou délku a je srovnatelný se střední třídou chytrých telefonů. Tento dual sim android smartphone se sice na první pohled vůbec nezdá, ale v číně se zřejmě rozhodli maximalizovat poměr cena/výkon a na RedMi je to hodně znát. Tak se na něj podívejme.

banner

Balení a jeho obsah, příslušenství

Vzhledově nicneříkající obyčejná kartónová krabička ukrývá telefon, zabalený v plastovém sáčku, dále USB-microUSB kabel k propojení s PC, manuál a USB adaptér pro zapojení do sítě. Ten je určen pro čínské a americké zásuvky a proto balení obsahuje ještě redukci na u nás používaný typ zásuvky (pro elektro fanoušky – konverze zásuvky typu A na u nás používaný typ C, čímž nabíječka pokrývá dva nejběžnější typy ve světě). Manuál je pouze v čínštině, nicméně z obrázku jsou jakž takž pochopitelné metody umístění obou SIM, baterie a paměťové karty (ta není součástí balení).

Xiaomi Red Rice: Obsah balení Xiaomi Red Rice: Vnitřní část Xiaomi Red Rice: Zadní část Xiaomi Red Rice: Zadní část Xiaomi Red Rice: Postranní část 

Popis telefonu

Samotný telefon se nehonosí extra nápaditým inovativním designem, výrobce sází spíše na elegantní obdélníkovou obyčejnost se zakulacenými rohy, potěší v červené barvě vyvedená softwarová tlačítka namísto standartní bílé. Snímatelný zadní kryt je plastový, v mém případě metalicky šedý, leč fima Xiaomi nabízí řadu barevných provedení. S rozměry 137 x 69 x 9.9 mm a váhou 158g se řadí spíše mezi větší smartphony a možná bude uživatelům s menšími dlaněmi činit potíže jej ovládat jednou rukou. Telefon moc do ruky nepadne, ale když už si najdete způsob, jak ho držet, působí solidně a bytelně, nikde nic nevrže a vše lícuje, jak má. Na přední straně se nachází displej a tři softwarová tlačítka typická pro zařízení s Androidem– „ nastavení“, „domů“ a „zpět“. V horní části je pak umístěn přední fotoaparát a sluchátko. Hardwarová tlačítka na ovládání hlasitosti a vypínání/uzamykání telefonu, stejně jako škvíru na nehet pro odejmutí zadního krytu, najdeme na pravém boku, konektor 3,5mm jack nahoře a microUSB konektor a mikrofon dole, levý bok zůstává prázdný. Na zadní straně se nachází primární fotoaparát s bleskem, reproduktor pro hlasitý odposlech a logo Xiaomi. Po sejmutí zadního krytu na nás vykoukne barevná baterie, kterou je potřeba vyjmout před vsunutím obou SIM karet normální velikosti. MicroSD karta jde vytáhnout bez nutnosti manipulace s baterií.

Xiaomi Red Rice Xiaomi Red Rice Xiaomi Red Rice

Hardware

Red Rice je na svoji cenovou kategorii velice dobře vybaveným smartphonem – uvnitř šlape čtyřjádrový 1,5GHz MediaTek MT6589T procesor a postačující 1GB RAM a díky tomu je telefon relativně rychlý, bez zbytečného čekání a záseků, a to i s plnou operační pamětí. Interní úložistě má 4GB s možností rozšíření pomocí MicroSD karty až o 32GB. Rovněž 4,7 palcový HD displej s rozlišením 1280x720 bodů a 16k barvami v této cenové kategorii není pravidlem. Barevná hloubka je výborná, displej je dobře koukatelný i z celkem ostřejších úhlů. Výkonnostně celkem s přehledem překonává telefony ve své kategorii - v benchmarkových aplikacích pro android (Antutu, CPU prime) skóruje výše než jeho cenoví konkurenti a trochu pokulhává za Nexusem 4 a Samsung Galaxy S3, kteréžto jsou cenově poněkud výš. Ale čísla nejsou všechno.

Systém

Jako většina Android zařízení, i tenhle chytrý telefon pracuje se třemi tlačítky – „rychlé nastavení“, „domů“ pro návrat na domovskou plochu či zobrazení právě běžících aplikací při delším stisku a klasické „zpět“. Trochu zvláštní je, že tato tlačítka nejsou podsvícená, budete tedy pravděpodobně muset spoléhat na zvyk. Oznamovací LED dioda s nastavitelnou barvou pro různé události je kousek pod tím prostředním.

Telefon běží pod systémem Android 4.2.2 Jelly Bean, respektive s nejnovější modifikací MIUI V5, ROM přímo od firmy Xiaomi, s kompletní lokalizací do češtiny a to včetně menu v různých nastaveních. Tato modifikace přináší řadu příjemných defaultních funkcí navíc, jako je například emailový klient, cloudové úložiště, antivirus, poznámky, LED svítilna (rozvítí bleskovou diodu), budík (zvoní, i když je telefon vypnutý), nastavitelné skenování QR kódu v režimu fotoaparátu, možnost připojení zařízení k PC jako virtuální CD mechaniku, nastavitelných motivů uživatelského rozhraní a mnoho dalšího. Na obrazovce zamčeného telefonu můžete hýbnout odemykacím kurzorem do čtyř stran a tak nejen standartně zobrazit hlavní stránku, ale rovněž rovnou telefonovat, fotit nebo psát SMS, případně při poslouchání muziky rovnou ovládat přehrávač. Díky těmto funkcím se sice zmenší interní úložiště z původních 4GB o více než polovinu, s SD kartou však tenhle problém odpadá. Nutno podotknout, že motivy uživatelského rozhraní nemění pouze barvičky, ale mohou dle libosti změnit i ty nejzákladnější pokyny, jako rozložení stránek s widgety a jejich přepínání, vzhled menu atd. Což se hodí, protože defaultní UI (users interface = uživatelské rozhraní) je poněkud nepřehledné a spíše připomíná iOS. Naštěstí si každý trochu zkušený uživatel může téměř vše přizpůsobit dle svého gusta a rapidně tak vylepšit efektivitu práce s tímto telefonem.

Xiaomi Red Rice (Next Launcher) Xiaomi Red Rice (Next Launcher) Xiaomi Red Rice (Next Launcher MENU) Xiaomi Red Rice (MIUI) Xiaomi Red Rice (MIUI) Xiaomi Red Rice (MIUI)

Abychom jen nechválili

Jedním z hlavních nedostatků je, že tento telefon nepodporuje 4G, ale „pouze“ 3G, takže žádné ultrarychlé downloady se nekonají. Na druhou stranu v testech rychlosti 3G dosáhl dvojnásobku českého průměrného skóre a celkově se v testech rychlosti držel velice dobře (4Gmark testovací aplikace pro android). Dnes již standartní GPS i Wi-Fi jsou také relativně rychlé, k nim nemám moc co dodat.
Rovněž trochu slabší mi přišlo poslouchání hudby. Mám rád hlasitou hudbu a nerad při poslouchání ve městě slyším zvuky ulice. Defaultní přehrávač má sice spoustu funkcí, zabudovaný ekvalizér, rozlišení několika typů sluchátek a kdesi cosi, sluchátkový výstup 3,5mm jack je ale do městského provozu zkrátka slabý (testováno na třech typech sluchátek – Panasonic in-ear špunty, AKG klasická do uší a uzavřená velká Sennheiser sluchadla).

1GB RAM je dostačující, ale musíte si po sobě zkrátka uklízet otevřené aplikace, které nepoužíváte, jinak operační paměť velice rychle zaplníte. Také poměrně neznámá značka procesoru zní trochu nekvalitně a jako rýpala mě zajímá, jak dlouho vše vydrží v takhle dobře fungujícím stavu, ale to ukáže až čas. 

Xiaomi Red Rice: Panorama

Fotoaparát

Přední 2MPx fotoaparát je určen především pro fotografování osoby, která drží telefon, případně pro videokonference nebo skype. Tomu odpovídá i maximální vzdálenost ostření a kvalita obrazu. Leč, na autoportréty na facebook bohatě postačí.

Zato zadní 8MPx primární fotoaparát je už trochu něco jiného. V rozšířeném módu nabízí možnost přisvícení LED bleskem, focení v HDR či panoramatických fotek, několik filtrů, ale i nastavení ISO, fotografickou mřížku, focení makrem, nastavení délky expozice... Autofocus funguje poměrně dobře (včetně detekce obličeje), i když mu to občas trochu trvá. Pro fajnšmekry je tu pak možnost ostřit manuálně, i když je trochu škoda, že nejde uložit ostřící vzdálenost, telefon buď „pustí“ a rozostří, nebo sejme snímek. Při nahrávání videa se obraz nevyhne drobnému zkreslení úhlů, zoom není plynulý, ale po skocích, ale to jsou vše jen malé detaily. Ve zhoršených světelných podmínkách však nejsou fotky nic moc, černá není úplně černá, ale zrnitě barevná a problémy s ostřením jsou o trochu větší. Přisvícení bleskem je docela silné na krátkou vzdálenost, při focení vzdálenějších (+4m) objektů ve tmě není tolik efektivní.

Software k fotoaparátu nabízí spoustu možností úpravy kvality obrazu a fotografických filtrů a dá se s tím docela dobře vyhrát. Nejsem žádný extra fotograf a moje praktické fotografické znalosti a zkušenosti značně pokulhávají, ale myslím si, že s trochu šikovnosti a fotografického umu se tímto smartphonem se dají udělat poměrně kvalitní fotografie.

Xiaomi Red Rice: Denní světlo Xiaomi Red Rice: Makro Xiaomi Red Rice: Voda Xiaomi Red Rice: Denní světlo Xiaomi Red Rice: fotografie v domě

Závěr

Red Rice neaspiruje na titul největší dělo pod sluncem či nejlepší smarthphone a ani není hlavním vlajkovým produktem firmy Xiaomi. Však pokud pátráte po kvalitním dual sim telefonu se spoustou funkcí a nekonečnou modifikovatelností za skvělou cenu (lehce přes 5 tisíc kč), už dále nehledejte. Red Rice od firmy Xiaomi maximalizuje hardwarový potenciál levných telefonů a posouvá laťku low-end smartphonů zase o něco výše.

+ poměr cena/výkon
+ bezbřehá nastavitelnost a modifikovatelnost takřka čehokoliv
+ defaultní softwareové utility a aplikace
+ 8MPx fotoaparát a jeho nástroje

- síla sluchátkového výstupu
- (ne)přehlednost defaultního UI
- „pouze“ 1GB RAM

Produkty Xiaomi v e-shopu

Ochranná fólie Xiaomi Redmi 5 Plus
Neviditelná ochrana pro displej
Xiaomi Mi 8 (6GB/64GB)
Duální fotoaparát 12mpx, přední 20mpx, 34000 mAh, 6GB RAM, 64GB ROM


Zobrazit všechny produkty Xiaomi…

Přidejte se k nám na Facebooku

Vloženo: 01.03.2014 13.39. Přečteno: 6451×.

Komentáře k článku Xiaomi Red Rice: Zasít Rudou rýži se vyplatí

Přidat komentář

Jméno:

Komentář:

Předmět:

 

K článku zatím nebyl vložen žádný komentář.

Servis telefonů s patnáctiletou tradicí.

Blog Beryko.cz © 2019