Xiaomi Redmi 3S - nový hit za nízkou cenu

Ve světe displejů

Ve světe displejů

Trápí vás, že týden co týden vychází nové technologie a vy nemáte čas a už vůbec ne náladu tohle neustále pozorovat? Zabýváte se ve svém volném čase naprosto jinými věcmi, ale tomuhle prostě rozumět musíte, abyste zvládli udržet krok s dobou? Nebaví vás prolézat několik internetových stránek a vše dohledávat zvlášť? Nemusíte, naše recenze se vám pokusí objasnit vše ohledně displejů v mobilních zařízeních. Co je potřeba vědět a na co si dát pozor při koupi vašeho nového mobilního telefonu? Čtěte...

banner

Podrobně se budeme věnovat všem zákoutí displejů, kterým je potřeba rozumět při běžné koupi mobilního telefonu. Začneme s tou nejjednodušší a postupně se dobereme až k opravdu zapeklitým věcem.

Velikost Displeje

Není tomu tak dávno, kdy největším hitem byl telefon o co nejmenších rozměrech. Doba se ale rychle mění, a taková doba nutí módní návrháře vrátit se ke starým dobrým kapsáčům, neboť nám za chvíli kapsy nebudou stačit. Jistě si každý z nás vzpomíná, kdy se enormním rozměrům spíše vysmíval, ale nyní jen málokdo odolá pokušení velkého displeje. „Větší displej už bych neměl kam dát, ale když jsem ho dostal, menší už nechci“, ba naopak jsou tací, kteří zastávají názor „k čemu takové pádlo“.

Velikost displeje telefonu se uvádí v palcích, kde 1 palec je roven 2,54 cm. Máme-li tedy v ruce display o velikosti 5 palců, získáváme téměř 13 cm displej v jeho úhlopříčce, čímž myslíme délku mezi dvěma nesousedícími rohy displeje. K čemu je vůbec dobré přemýšlet o velikosti displeje? Bohužel to není jen o tom, zda se nám vejde či nevejde do kapsy, je to také hodně o tom, čím větší displej telefonu, tím vyšší jsou nároky na samotnou hardwarovou výbavu, a tím je nutné do telefonu více investovat. Od telefonu s velkým displejem za pár kaček neočekávejte nadměrně rychlé ovládání s krásně barevným displejem o vysokém rozlišení a s ještě krásnějšími fotografiemi.

TIP! Pokud nechci investovat do mobilního zařízení příliš mnoho finančních prostředků a přesto od něj očekávám přiměřený výkon v určité kvalitě, rozhodně si nepořídím obří displej, ale s rozumem zvážím velikost 4,5 – 4,7 palce.

Ochranné sklo

K výbavě displeje nepochybně patří i sklo, které ho chrání před nepříznivými vlivy naší kapsy, kabelky či neopatrnosti. Je velmi důležité aby takové sklo ochránilo displej před veškerými těmito jevy, protože samotný displej je velmi citlivá věc, kterou lze snadno poničit. Asi k nejznámějšímu výrobci ochranných skel patří firma Corning Gorilla Glass a tou se také budeme zabývat. V současné době firma  Corning Gorilla Glass uvedla na trh ochranná skla generace 2 a 3.

Gorilla Glass 2 přichází s nižší tloušťkou skla a přináší špičkovou odolnost proti poškození. Nabízí vyšší citlivost na dotyk a jasnější obraz. Zatímco Gorilla Glass 3 prozatím nejnovější generace, dosáhla nové úrovně odolnosti. Technologie výroby byla chemicky posílena, a to tak, že sklo je momentálně mnohem tvrdší a tím i odolnější proti nárazům a škrábancům. Na internetu lze shlédnout mnoho videí, jak se někteří jedinci pokoušejí poškrábat displeje od Corning Gorilla Glass, a to tak, že sklo např. využívají místo kuchyňského prkýnka.


Rozlišení displeje

Nejprve si ujasníme, co to pojem rozlišení vůbec znamená. Jedná se o maximální možný počet zobrazovaných pixelů na displeji, kde 1 pixel označuje bod. Celý displej je poskládaný z několika bodů. Tudíž si můžeme představit displej jako velmi hustou pravidelnou mřížku, kde v každém okýnku je umístěn právě 1 onen pixel. Abychom si snadno mohli hustotu takové mřížky představit, je nutno ji nějak popsat. Tím se dostáváme k opravdovému termínu rozlišení. V obecné terminologii se uvádí poměr takových pixelů jako X×Y, ovšem obecnou terminologií se rozumí displeje počítačů, televizí apod., kdy máme displej laicky řečeno naležato. U mobilních zařízení je displej obráceně, vyšší než širší – displeje mobilní zařízení nesou tedy spíše označení Y×X. Z reálného života se setkejme třeba s rozlišením 1280×720 pixelů. Znamená to, že 1280 pixelů zobrazuje displej na výšku jako Y a 720 na šířku jako X, z toho je zřetelně vidět, že je displej opravdu delší než širší a po vynásobení těchto dvou čísel ještě zjistíme, že nahuštění pixelů neboli bodů vedle sebe je opravdu syté, neboť na displej v telefonech připadají stovky tisíců až miliony takových bodů.

Rozlišení se dále dělí do několika kategorií dle onoho počtu pixelů, vypíšeme si jen kategorie, které se vyskytují v mobilních zařízeních nejhojněji. Brouzdat příliš do historie k rozlišením, které již nejsou k vidění mi přijde zbytečné nebo naopak zabývat se rozlišeními, které se vyskytují jen velmi zřídka mi zase přijde pro laika příliš vyčerpávající.

FWVGA  - rozlišení 854×480 = 409.920  pixelů
QHD -  rozlišení 540×960  = 518.400 pixelů
HD -  rozlišení 1280×720  = 921.600 pixelů
Full HD -  rozlišení 1920×1080  = 2.073.600 pixelů

TIP! Nevěřte tomu, že čím vyšší číslo po vynásobení pixelů získáte, tím skvělejší máte displej. Záleží to na mnohem více parametrech, než pouze na vysokých číslech. Vysoký počet pixelů je mýtus, ke kterému se nyní dostaneme.

Jemnost displeje

Je čas se seznámit s dalším důležitým pojmem a celkem dost klíčovým. Jemnost displeje uvádí kolik bodů je displej schopen zobrazit na jednom palci. Uvádí se v jednotkách PPI (počet pixelů na palec). Jednodušeji řečeno je to zobrazení pixelů na displeji, které už uživatelé nejsou schopni rozlišit pouhým okem. Na displeji se nachází takové množství pixelů, že mezery mezi nimi jsou téměř neviditelné, a tak  je lidské oko nezaregistruje a displej se jeví jako velice pěkný. Platí zde, že čím vyšší číslo, tím má displej vyšší jemnost. Je celkem známo, že čím nižší rozlišení, tím je horší výsledná jemnost displeje a následně je tak na displeji možné vidět jednotlivé pixely. Jejich hustota není tak vysoká, aby ji lidské oko přehlédlo, ale nenechme se zmýlit! Jsme lidé nikoli stroje, a tak máme omezené kapacity vnímání. Tím chci říct, že narážíme na onen mýtus „čím vyšší, tím lepší“. Dle různých dohadů se spekuluje, že lidské oko je schopno pojmout pouze něco kolem hodnoty 300 PPI a mnoho displejů se chlubí jemností až přes 400 PPI, což už oko při klasické pozorovací vzdálenosti, která se odhaduje na něco kolem 30 cm, nezpozoruje. Jedná se tudíž jen o velmi povedený marketingový trik, kde se z hloupých uživatelů tahají peníze ze všech kapes. Koupit si mobilní zařízení za několik tisíc korun, jen kvůli tomu že má 13 Mpx fotoaparát a FuLL HD displej, což jsou vysoká čísla, je holý nesmysl.

Chcete-li si zjistit výslednou jemnost určitého displeje, není nic jednoduššího než dosadit do vzorce:

PPI = √(X² + Y²) ÷ d , kde X,Y jsou hodnoty pixelů vzaté z rozlišení a d je úhlopříčka displeje dosazená v palcích.
Na reálném příkladě: Mějme HD rozlišení 1280×720 pixelů na displeji o velikosti 5 palců.  Po dosazení do výše uvedeného vztahu získáváme zaokrouhlenou hodnotu 294 PPI, což je pro naše oko při při běžném pozorování displeje z 30 cm ideální. Displej se nám bude jevit bez viditelnosti jednotlivých pixelů. Zkusme ještě dosadit o třídu vyšší rozlišení Full HD tudíž 1920×1080 pixelů do našeho vztahu. Získáme zaokrouhlenou hodnotu 441 PPI, což už je pro naše oko nepředstavitelné. Displej budeme vnímat téměř stejně jako u rozlišení HD ze stejné pozorovací vzdálenosti 30 cm.

Proč se ale o tom vůbec zmiňuji? Displeje s vyšším rozlišením mají samozřejmě vyšší nároky na samotné hardwarové vybavení. Už jen pro to zainvestujeme mnohem více než je vlastně potřeba. Aby byl chod telefonu plynulý, je nutné si připlatit za lepší hardware jako je vyšší taktovací frekvence, vyšší operační paměť, počet jader apod.,  aby telefon požadavkům displeje plně stíhal. Nemluvě o výdrži baterie, samozřejmě takto vysoké nároky spotřebovávají mnoho energie, a kapacity baterií se bohužel tak rapidně nezvyšují, jako rozlišení. Budete tedy mít stejnou baterii jako vlastní telefony třeba jen s HD nebo qHD displejem, ale s rozdílem, že vy budete běhat mnohem častěji k nabíječce.

TIP!  Vezměte kalkulačku a přepočítejte si jemnost displeje, pokud nechcete enormně obrovský displej je opravdu zbytečné platit za něco, co ani nevidíte s Full HD. Ušetříte tak nejen svou baterii, hardware, ale i peněženku.

Typy displejů

A nakonec k nejdiskutabilnějšímu tématu vůbec, a to která zobrazovací technologie je nejlepší? Nebudeme se zabývat všemi, protože to už bychom byli příliš chytří. A už vůbec se nebudeme zabývat nějakou teorií, jak tyhle technologie vůbec fungují. Zaměříme se jen na ty, které jsou k dostání v našem eshopu a jimi jsou technologie TF-LCD a IPS-LCD. Provedu vás řadou testů, kterými telefony s velmi podobnými parametry prošly a vy si již sami můžete udělat obrázek o tom, co která technologie nabízí.
K porovnání byli vybrány 2 telefony Huawei Honor 6 Dual s technologií TFT-LCD a Xiaomi MI4 s technologií IPS-LCD. Tyto telefony byly vybrány záměrně, neboť mají velmi blízké parametry. Mají 5ti palcový Full HD rozlišení, tudíž totožné parametry až právě na onu technologii displeje.

Veškeré fotografie byli pořízené s nastavením jasu na 100%, ačkoliv u nějakých fotografií je to téměř nedůvěryhodné. Pokud je to rozeznatelné z fotografie, tak telefon bílé barvy je Xiaomi MI4 a černý Huawei Honor 6 Dual, pokud to rozeznatelné není, tak Xiaomi MI4 nezobrazuje svá menu tlačítka na displeji na rozdíl od Huawei Honor 6 Dual, který svá tři menu tlačítka vyobrazuje na displeji. A pokud ještě stále váháte, tak ve všech případech je telefon Xiaomi MI4 nalevo a Honor 6 napravo, vyjma případů kdy jsou telefony nějak pootočeny.

TIP! O tom která zobrazovací technologie je nejlepší si již udělejte obrázek vlastní, neboť každý to vnímá jinak. Co se líbí jednomu, nemusí potěšit druhého a naopak. Dohadovat se tu o tom co je pěkné a co není je tudíž mimo věc.

Barevnost displeje

Barevné podání displeje je důležitým faktorem v současné době, neboť pokud se něco nejeví naprosto realisticky, není to ono. Důležité je zaměřit se na zobrazení barvy bílé, černé a pak ostatních barev. Při zobrazování je právě největší problém s úplně bílou a úplně černou barvou. Na následujících fotografiích je tento fakt zřejmý. Z fotografií si troufnu říct, že s bílou barvou u obrázků v detailech se lépe poprala varianta TFT displeje, ačkoli všichni tvrdí, jak si IPS s bílou poradí naprosto hravě, zdá se mi, že v obrázcích je bílá až moc bílá a v detailech působí až dojmem rozmazání, ale je více než pravděpodobné, že při nižším nastavení jasu se bílá barva zmírní a nebude působit tak rozmazaně, ovšem i při automatickém jasu, kdy se jas ve tmě nastaví na maximum vás bude bílá barva do očí pálit.

Co se týče barevného kontrastu je uspokojující v obou variantách. Ale pokud je srovnáme mezi sebou, jasným favoritem se stává IPS, neboť barvy zobrazuje mnohem živější a realističtější. Co se týče TFT, zobrazuje  barvy jako kdyby byla přes displej přetažené zašedlá folie, která ochuzovala displej a krásné a zářivé barvy.

vlevo: Xiaomi MI4, vpravo: Huawei Honor 6 dual - ukázka barevné kompozice vlevo: Xiaomi MI4, vpravo: Huawei Honor 6 dual - obal od knihy, zobrazení černé barvy dole: Xiaomi MI4, nahoře: Huawei Honor 6 dual - ukázka barevné kompozice vlevo: Xiaomi MI4, vpravo: Huawei Honor 6 dual - ukázka barevné kompozice dole: Xiaomi MI4, nahoře: Huawei Honor 6 dual - ukázka barevné kompozice

Zobrazení textu

Mluvíme-li o zobrazení černého textu na bílém pozadí, u technologie IPS, tím že bílá je opravdu bílá, se hůře čtou knihy. Naopak u TFT, kde bílá není úplně bílá, se čtou lépe. Méně výrazná bílá, tolik nepálí do očí při dlouhodobém pozorování jako je právě čtení knížek. Podobně je tomu tak i u čtení knih s černým podkladem, kdy u IPS je bílý text sice mnohem čitelnější než u TFT, ale zase o to je bolestivější pro naše oči a musíme při čtení častěji mrkat. Co se týče vyobrazení třeba internetových stránek je na tom rozhodně lépe technologie IPS, protože na internetu již nejde jen o holý text, ale i o různé obrázky, které jistě každý z nás raději vidí v plné barevné kráse než se zašedlým šumem jak je tomu u TFT.

vlevo: Xiaomi MI4, vpravo: Huawei Honor 6 dual - kniha, zobrazení černého textu na bílém pozadí vlevo: Xiaomi MI4, vpravo: Huawei Honor 6 dual - kniha, zobrazení bílého textu na černém podkladu vlevo: Xiaomi MI4, vpravo: Huawei Honor 6 dual - zobrazení internetového prohlížeče vlevo: Xiaomi MI4, vpravo: Huawei Honor 6 dual - zobrazení portálu pro čtení vlevo: Xiaomi MI4, vpravo: Huawei Honor 6 dual - zobrazení bílé barvy

Pozorovací úhly

Důležitým faktorem jsou i pozorovací úhly, nikdy se totiž na telefon nedíváme pod přesným úhlem 90°. IPS se může pochlubit svými výbornými pozorovacími úhly. I přes velká natočení si displej neztrácí jasnost a čitelnost na rozdíl od TFT, kdy při takovém natočení dochází ke značnému zatemnění stran a i přesto IPS musíme něco vytknout. Jsme opět u té zatraceně moc bílé. Na některých fotografiích můžeme zpozorovat, že text na bílém podkladu se při velkém natočení úplně ztrácí. Barvy stran se zachovají ale text se ztratí, a tak dochází k velké nečitelnosti.

 vlevo: Xiaomi MI4, vpravo: Huawei Honor 6 dual - kniha, pozorovací úhly vlevo: Xiaomi MI4, vpravo: Huawei Honor 6 dual - kniha, zobrazení pozorovacích úhlů vlevo: Xiaomi MI4, vpravo: Huawei Honor 6 dual - pozoravací úhly bílé barvy dole: Xiaomi MI4, nahoře: Huawei Honor 6 dual - ukázka barevné kompozice nahoře: Xiaomi MI4, dole: Huawei Honor 6 dual - zobrazení hry

Závěr

Vše nelze popsat do detailu a přesně, a téma displejů je právě tím, o čem se velmi těžko píše. Jedná se o věc názoru, který má každý jiný, a tak nikomu nelze vnutit vlastní myšlenku. Téma je popsáno obecně, je vysvětleno mnoho problematiky s kterou se v běžném životě setkáváme, ale dále už je to jen cesta každého z nás, kdy si musíme udělat vlastní obrázek.

Technologie, které jsou zde zmíněné již brzy nemusí být pravdivé a nebo mohou být zastaralé. Vše jde velmi rychlým krokem dopředu, a tak nám nezbývá než se jen učit a učit.

 

Produkty display v e-shopu

Ochranná fólie Xiaomi Redmi Note 5A
Neviditelná ochrana pro displej
Ochranná fólie Xiaomi Mi A1
Neviditelná ochrana pro displej


Zobrazit všechny produkty display…

Přidejte se k nám na Facebooku

Vloženo: 20.12.2014 17.52. Přečteno: 11289×.

Komentáře k článku Ve světe displejů

Přidat komentář

Jméno:

Komentář:

Předmět:

 

rozliseni

nereg. michal, 04.04.2015 12.03 | odpovědět

qHD (960x540)
QHD (2560x1440)

Když už to píšete, tak pořádně.

Servis telefonů s patnáctiletou tradicí.

Blog Beryko.cz © 2019