Xiaomi Redmi 3S - nový hit za nízkou cenu

iOcean X8: Skleněný sportovec

iOcean X8: Skleněný sportovec

Očekávaná novinka od firmy iOcean, nesoucí označení X8, je novou vlajkovou lodí této společnosti. Precizní provedení, společně s opravdu vydařeným vzhledem doplňuje, jak už bývá u telefonů z čínského trhu běžné, nízká cena. X8 přichází nejen se srovnatelnými parametry ostatních lídrů firem, ale také s použitým autofokusem přední kamery, což je ve světě mobilních telefonů naprostá novinka.

banner

iOcean X8 sice navazuje na předchozí model X7, ale rozdíly mezi nimi jsou opravdu výrazné. Novější model byl vybaven rozměrnějším displejem, výkonnějším procesorem a dvojnásobnou operační pamětí.

iOcean X8: Boční pohled iOcean X8: Boční pohled 2 iOcean X8: Boční pohled 3 iOcean X8: Spodek iOcean X8: Celkový pohled

Vzhled telefonu

Samotný vzhled telefonu je největší chloubou tohoto modelu. Při jeho návrhu byla zajisté patrná snaha o zabudování většího displeje se zachováním štíhlého vzhledu. Výsledné rozměry 159x79x7.7 mm jsou toho důkazem. Manipulace je z tohoto důvodu pohodlná, a ani při dlouhém používání nemáte pocit, že používáte mobilním telefon s velikostí displeje spadající do kategorie phabletů.

Kvalitní provedení je patrné na použitých materiálech. Přední a zadní strana je pokrytá technologií Corning Gorilla Glass zaručující odolnost proti poškození. Střed byl vyroben ze slitiny, která zajistila požadovanou pevnost a zároveň nízkou hmotnost. Je překvapující, že i při těchto materiálech, ze kterých je X8 vyroben si je schopný zachovat příznivou cenu. Celkové hmotnost je dle výrobce 172 g.

Přední část smartphonu je z hlavní části tvořena 5.7" FHD displejem se 16 milióny barev. Kolem displeje se táhne tmavý černý (bílý) rámeček. Na něm je patrná snaha o minimalizaci přiznaných funkcí při zhasnutém displeji. Bez rozsvícení můžeme pozorovat pouze přední 5 megapixelový fotoaparát společně s předním mikrofonem. Tlačítka „menu“, „domů“ a „zpět“ se zobrazí až po aktivaci displeje.

Střed telefonu v metalové barvě obsahuje zásobník SIM karet, jehož stabilitu zajišťuje použití pevné slitiny. Použití zásobníku karet na levé straně způsobilo přesun tlačítek power a ovládání hlasitosti nad sebe na stranu pravou. Toto řešení není z mého pohledu příliš vhodné, protože se v některých situacích můžeme snadno splést. Po obvodu telefonu dále objevíme miniUSB konektor s mikrofonem v dolní části a 3.5 mm konektor typu jack pro připojení sluchátek.

Na zadní straně vyvedené v černé/bílé barvě a pokryté Gorilla Glass nalezneme (pro zachování čistého vzhledu) opět jen to nejnutnější. Jedná se o 14 megapixelový fotoaparát doplněný LED diodou. LED diodu nejčastěji využijete pro focení s bleskem. Její další využití je s aplikací "Torch", která je obsažena v základní instalaci telefonu, jako klasická baterka na svícení. Tato funkce je vhodná, nemáme-li jiný zdroj světla po ruce.

Velikost spadající do oblasti phabletů obstarává možnost bezproblémového surfování po internetu bez zbytečné nutnosti zoomovat veškeré detaily, umožňuje vyřízení emailů, sledování filmů či hraní her. Při koupi telefonu je možné si vybrat ze dvou barevných variant: bílé a černé.

iOcean X8: Antutu výsledek iOcean X8: Rádio iOcean X8: Nastavení iOcean X8: Fotoaparát iOcean X8: Nastavení 2 iOcean X8: Info iOcean X8: GPS iOcean X8: Vypnout

iOcean X8: AnTuTu výsledek 2 iOcean X8: NFC Tools iOcean X8: ProhlížečiOcean X8: Lockscreen iOcean X8: NFC 2 iOcean X8: Fotoaparát 2 iOcean X8: Ikonky iOcean X8: Homescreen

Fotoaparáty

Při prvním pohledu na dvojici kamer nás překvapí udávané hodnoty zadního fotoaparátu 14 megapixel a předního 5 megapixel. Podle papírových předpokladů by měl X8 většinu svých konkurentů obsahujících 13 megapixelový fotoaparát porážet, ale není tomu tak. Jak všichni víme, nezáleží jen na počtu pixel, ale také na kvalitě objektivu a clon. Právě použité clony a objektivy jsou zklamáním, jejich použití způsobí zhoršení kvality fotografií, a to hlavně za nepříznivých podmínek a v nočních hodinách.

Kamera umístěná na přední straně telefonu byla vyvinuta převážně na videokomunikaci (skype, videohovory) a pro autoportréty tzv. selfie. Pro selfie fotografování přináší iOcean jako první výrobce vylepšení v podobě automatického zaostřování (autofokusu) přední kamery, dobře známého a dlouhodobě využívaného u zadních fotoaparátů. Jak jednoduché řešení, které zaručí vždy zaostřené autoportréty.

O kvalitě videonahrávek jednotlivých kamer platí to samé jako u fotografií. Použité objektivy a clony zaručí rozumnou kvalitu pouze za denního světla. V noci a za šera jsou fotografie zrnité a nevýrazné. Nahraný zvuk je rušen šumem, který na kvalitě nahrávek nepřidá.

Obrazovka a procesor

X8 byl vybaven 5.7" displejem s rozlišením Full-HD (1920x1080 pixel). Toto rozlišení nám zaručí ostré detaily obrázků, videí či fotek. Samotný displej je vyroben technologiemi LTPS-LCD a OGS. Technologie LTPS nám umožňuje ovládání telefonu v zimě s rukavicemi či s mokrými prsty. OGS (One Glass Solution) byla použita pro snížení tloušťky na minimum a lepší pozorovací úhly. Celý displej byl přetažen ochranným sklem Corning Gorilla Glass 3. Tento typ skla je odolnější proti poškrábání a prasknutí displeje než ostatní používané varianty. Že je Gorilla Glass opravdu odolné dokazuje to, že bylo vynalezeno pro armádu tak, aby odolávalo kulkám.

Uvnitř smartphonu nalezneme MT6592 Octa Core procesor, který má každé ze svých jader taktováno na frekvenci 1.7 GHz. Osmijádrový procesor je doplněný grafickým jádrem Mali 450 MP a 2GB operační pamětí RAM. Použití osmijádrového procesoru a 2GB paměti zaručuje plynulý chod i při spuštění několika aplikací souběžně či při běhu náročných aplikací a her.

Podstatnou nevýhodou iOceanu X8 je, že neumožňuje rozšíření vnitřní pamětí ROM pomocí karet SD. Faktem je, že je vybaven vnitřní 32 GB pamětí. Tato paměť může být pro spoustu uživatelů nedostatečná, a ti pak musejí volit jiný typ telefonu.

Zvuk

Kvalita zvuku se jevila jako průměrná. Výrobce nedodává k telefonu sluchátka, a proto kvalita zvuku při poslechu závisí zejména na kvalitě Vámi použitých sluchátek. Testování zvuku zadním reproduktorem odhalilo drobnou přítomnost šumu při vyšších hlasitostech. Stejný problém se projevil i u předního reproduktoru.

Baterie

Pro udržení štíhlých tvarů byla použita pouze 2650mAh lithium-polymerové baterie. Při plné zátěži při testování (focení, natáčení, připojení na WiFi,testování GPS apod.) vydržela baterie nabité celý pracovní den (zhruba 14 hodin). Při běžném režimu (čtení emailů, občasný poslech muziky, prohlížení webu) vydržel mobil nabitý něco málo přes jeden den. U takto výkonného smartphonu by se zajisté hodila baterie silnější.

Pokud budeme chtít baterii vyměnit, nastávají komplikace. Zadní kryt nelze jednoduchým způsobem otevřít, jak tomu bývá u většiny mobilních telefonů. Existují sice návody, jak otevření provést, je k tomu však zapotřebí určité vybavení. Osobně bych doporučoval nechat výměnu na autorizovaném servisu.

iOcean X8: Panorama

Ostatní vybavení

Slot pro SIM karty na levé straně byl vyroben až pro dvě SIM. Jedna z nich musí být velikosti micro a druhá nano. Telefon s Dual SIM technologií pracuje bez problémů. Systém jednotlivé karty bez problému rozlišuje a uživatel se vždy dozví, po jaké z nich právě komunikuje.

Jak je v této kategorii mobilních telefonů standardem, X8 nám umožňuje mnoho způsobů komunikace a výměny dat. Užitečná je podpora 3G sítě (WCDMA: 900 / 2100 MHz), která zaručí svou rychlostí kvalitní přenos dat. Další možností je často využívaná vestavěná WiFi. Pokud je v dosahu dostatečná síla signálu je připojení bez potíží. Při větším počtu připojených uživatelů rychlost samozřejmě klesá.

Velice populární je také možnost lokalizace pomocí satelitů GPS. Schopnost lokalizace byla testována pomocí aplikace GPS Test. Lokalizace polohy proběhla po několika okamžicích s poměrně dobrou přesností. Nevýhodou je, že GPS není schopná lokalizace v budovách a je tedy zapotřebí, pro určení polohy, vyndat smartphone např. z okna.

Dále je možné využít funkcí Bluetooth 4.0 a NFC. NFC (komunikace v bezprostřední blízkosti) je komunikace s obrovským potenciálem. Lze ji využívat místo platební karty při bezkontaktním placení. Místo nošení karty použijeme při placení mobilní telefon. NFC lze využívat podobně jako Bluetooth pro přenos dat mezi dvěma zařízeními podporující NFC. Při použití NFC Tagů (programovatelných štítků) lze do těchto štítků nahrát operace, které mobilní telefon po přiložení k naprogramovanému štítku vykoná. Například po příchodu do práce chceme snížit hlasitost zvuku na minimální hodnotu, a nebaví nás pokaždé odemykat telefon. Stačí naprogramovat NFC štítek pomocí zdarma dostupných aplikací a po příchodu jen telefon přiložit a zvuk se sníží. iOcean X8 obsahuje v dnešní době prakticky nepostradatelné senzory: Light senzor, Proximity senzor a Gravity senzor.

Některým uživatelům se může hodit podpora ovládání telefonu gesty. V nastavení telefonu, ve složce Smart Wake, lze nastavit (v případě, že je mobilní telefon v režimu spánku), že pro jeho probuzení a spuštění některé aplikace stačí prstem napsat na obrazovku X8 odpovídající písmeno např. pro probuzení z režimu spánku a spuštění prohlížeče musíme napsat písmeno „e“.

Ovládání hardwarových funkcí zaručuje operační systém systémem Android verze 4.2.2 Jelly Bean s plnou lokalizací do češtiny. V benchmarkové aplikaci Antutu byla ověřena výkonnost jednotlivých komponentů. iOcean X8 v ní získal solidních 27203 bodů, což ho řadí na úroveň Samsungu Galaxy S4 a Xiaomi MI 2S.

Příslušenství

Balení telefonu obsahuje jen to nejnutnější. Nalezneme zde anglicko/čínský návod, USB/microUSB kabel pro přenos dat z počítače a adaptér evropského typu zásuvky pro nabíjení.

Závěr

iOcean X8 je vlajkovou lodí této firmy. Tato skutečnost se projevuje především v kvalitě provedení, která předčí mnoho svých dražších konkurentů. Použití nové technologie využití autofokusu u přední kamery, stylový design a podpora NFC komunikace jsou dalšími klady tohoto modelu. X8 má samozřejmě i své nedostatky. Těmi jsou kvalita fotografií a videa v nočních hodinách, nemožnost rozšíření vnitřní paměti a méně kapacitní baterie. X8 bych doporučil těm, kteří chtějí mít stylově opravdu vydařený mobil v kvalitním provedení srovnatelný s ostatními lídry jednotlivých značek za velice příznivou cenu.

Klady a zápory:
++ použité materiály
+ poměr cena/výkon
+ 5,7“ displej
++ vzhled
+ NFC
+ autofokus přední kamery

- příslušenství
- nelze rozšířit vnitřní paměť
- noční focení

 

Přidejte se k nám na Facebooku

Fotogalerie k článku: iOcean X8 (fotky z mobilu)

foto1.jpg
foto2.jpg
foto3.jpg
foto4.jpg
foto5.jpg
foto6.jpg
foto7.jpg
foto8.jpg
foto9.jpg
foto10.jpg
foto11.jpg
foto12.jpg
foto13.jpg

Vloženo: 13.06.2014 13.10. Přečteno: 5839×.

Komentáře k článku iOcean X8: Skleněný sportovec

Přidat komentář

Jméno:

Komentář:

Předmět:

 

K článku zatím nebyl vložen žádný komentář.

Servis telefonů s patnáctiletou tradicí.

Blog Beryko.cz © 2019