Xiaomi Redmi 3S - nový hit za nízkou cenu

Elephone P6i: Kopie z levných krajů

Elephone P6i: Kopie z levných krajů

Stále známější a rychle se rozvíjející čínská společnost Elephone přidala do své již početné rodiny další model, který dostal označení P6i. Použitá číslice 6 je skrytým odkazem na plánovaný model společnosti Apple iPhone 6, jehož design se tvůrci Elephonu P6i snažili napodobit. Pro všechny zákazníky je výhodou, že cena zůstala na velice přijatelné úrovni.

banner

Firma Elephone se v posledním období stává jedním z nejplodnějších producentů nových modelů na čínském trhu. Z pozorování její produkce je patrné, že hlavním měřítkem při návrzích nových chytrých telefonů je cena. Model P6i je toho jasným důkazem. V porovnání s jeho staršími sourozenci ze stejné výkonnostní kategorie, Elephone P10C či P7 mini, je patrné, že jeho prodejní cena opět klesla. Porovnáme-li P6i i s ostatními konkurenty zjistíme, že se jedná o nejlevnější smartphone s čtyřjádrovým procesorem na trhu.

Elephone P6i: zepředu Elephone P6i: z boku 2 Elephone P6i: zezadu 2 Elephone P6i: zezadu 3 Elephone P6i: zepředu

Vzhled telefonu

Na první pohled nás model P6i upoutá velice vydařeným vzhledem. Jak již bylo řečeno v úvodu, styloví designeři nevymýšleli nic nového a vsadili na koncept připravované novinky iPhonu 6. I při nižších nákladech působí provedení telefonu kvalitně a jednotlivé díly k sobě bez problému lícují.

Přední strana telefonu je tvořena převážně 5" displejem se 16 milióny barev. Ten je zasazen do rámečku vyrobeného z hladkého plastu. Barva rámečku i ostatních dílů závisí na zvolené barevné kombinaci. U tohoto modelu je možné volit mezi černou, bílou a zlatou variantou. V dolní části rámečku by většina uživatelů zvyklých na telefony s operačním systémem Android očekávala tři běžná a často využívaná tlačítka „menu“, „domů“ a „zpět“. U P6i tomu tak není. Inspirace iPhonem 6 se projevila i v tomto ohledu. Funkci všech tří tlačítek nahrazuje tlačítko jediné. Jedná se fyzické tlačítko v kulatém provedení umístěné uprostřed. Různé typy stisků tlačítka provádí rozdílné funkce. Jeden stisk nahrazuje tlačítko „zpět“, dva rychlé stisky tlačítko „domů“ a stisk s přidržení tlačítko „menu“. Jedná se o řešení, na které je nutné si ze začátku zvyknout. U tohoto modelu znepříjemňovalo situaci to, že bylo nutné tlačítko v některých případech mačkat vícekrát, než došlo k reakci. Z mého pohledu se nejedná o příliš vhodné řešení. Tuto skutečnost ještě umocňuje pocit, že při častém používání fyzického tlačítka nebude jeho životnost nikterak dlouhodobá.

V horní části přední strany nalezneme světelné senzory společně s předním mikrofonem. Boční strany mobilního telefonu jsou tvořeny kovovým rámcem. V něm se nachází funkční tlačítka, zdířky a konektory. Na pravé straně je tlačítko on/off. Tlačítka pro ovládání hlasitosti nalezneme na straně druhé. Tato tlačítka nejsou spojená v jedno, ale jsou oddělené a relativně daleko od sebe. Při používání je tedy nutné je ovládat dvěma prsty.
Po otočení mobilního telefonu spatříme zadní kryt vyvedený ve stylu imitace kovu. Zadní kryt má v sobě implementovanou 13 megapixelovou kameru společně s LED diodou.  LED diodu využívá fotoaparát jako blesk. Diodu lze také využít s použitím aplikace „Flashlight“ pro svícení jako ruční baterku. Pod fotoaparátem nalezneme výrazný znak firmy Elephone, který k zadnímu krytu této značky prostě patří. V dolní části tvoří zadní kryt horní část zadního reproduktoru. Stylově provedený zadní kryt má drobnou vadu. Jeho provedení není příliš robustní a při otevírání zadního krytu musíme být opatrní, abychom ho nepoškodili.

Elephone P6i: fotoaparát Elephone P6i: pohled z boku Elephone P6i: pohled zezadu Elephone P6i: pohled zezadu 2 Elephone P6i: baterie

Dosažené rozměry 144,3 ×72,3×7,6 mm společně s hmotností 157 g (včetně dodávané baterie) zaručují pohodlnou manipulaci. Mobilní telefon je možné držet v dlani celý den, aniž by nás přepadaly obavy ze zánětu šlach.

Obrazovka, procesor a paměti

Elephone P6i byl vyzbrojen 5" QHD IPS-LCD displejem. Použití takto v našich končinách stále rozměrného displeje je vhodnou volbou pro surfování po internetu, hraní her či pro sledování videí a filmů. Zkratka QHD označuje rozlišení 940×540 pixel. Tato hodnota v porovnání s nejvyužívanějším a nejžádanějším rozlišením Full-HD opravdu není vysoká. Proč tedy většina telefonů cenové kategorie pohybující se kolem P6i je osazena právě QHD? Důvod je jednoduchý. Název Quarter-HD říká, že je rozlišení oproti Full-HD pouze čtvrtinové. Jsou tedy i čtvrtinové požadavky na operace, které musí procesor mobilního telefonu zpracovat. Procesor je tedy méně zatěžován a chod je rychlejší. Nevýhody nižšího rozlišení zaznamenáme u pozorování detailů fotografií, videí či filmů. Při běžném užívání jsou však rozdíly téměř zanedbatelné a smartphone nemusí být vybaven sice výkonnějším, ale daleko více energeticky náročnějším procesorem.

Displej je vyroben moderní technologií IPS-LCD. Výhodou této technologie je odstranění nedostatků předchozích technologií. Touto strukturou dosáhneme většího pozorovacího úhlu a výraznějšího spektra barev.

Jedním z důvodů pro použití QHD rozlišení je hardwarové vybavení. P6i v sobě ukrývá shodný procesor jako jeho starší sourozenec P10C a to MT6582 Quad Core s taktovací frekvencí 1,3 GHz. Shodné je rovněž grafické jádro Mali 400 MP a operační paměť typu RAM o velikosti 1 GB. I když se jedná o shodný hardware, tak je rychlost staršího sourozence P10C přece jen vyšší. To však neznamená, že by nebylo možné hrát s P6i běžné hry nebo s ním spouštět moderní aplikace. Komplikace nastávají až u graficky a paměťově náročných her.
Pro ukládání dat je smartphone osazen 8 GB vnitřní pamětí typu ROM. Bude-li tato paměť nedostatečná, lze ji rozšířit pomocí SD karty až o 64 GB.


Elephone P6i: Nastavení Elephone P6i: číselník Elephone P6i: hlasitost Elephone P6i: GPS  Elephone P6i: ikony Elephone P6i: AnTuTu Elephone P6i: AnTuTu výsledek Elephone P6i: fotoaparát

Fotoaparáty

Testovaný přístroj v sobě ukrývá dvojici fotoaparátů. V porovnání s modelem P10C by měl mít P6i z hlediska udávaných megapixel výkonnější jak přední, tak i zadní kameru. Pokročilejší uživatel však ví, že počet pixel není zcela rozhodující. Důležitá je také volba objektivu a clon. Výsledná kvalita fotografií a videí je ve výsledku téměř totožná, v některých případech je dokonce lepší model P10C.

Na zadní straně mobilního telefonu nalezneme 13 megapixelový fotoaparát sloužící pro záznam videí a fotografií. Pokud fotografujeme nebo natáčíme za příznivých podmínek, jsou fotografie (videa) ostré a barvy výrazné. Fotoaparát je vybaven dosti slabým bleskem. Tento nedostatek pocítíme za snížené viditelnosti. Focení a natáčení v nočních hodinách nebylo s tímto fotoaparátem téměř možné a výsledné fotografie byly dosti zrnité, nebo zcela černé. Nahrávání videí je možné i ve Full-HD kvalitě.
Přední 5 megapixelová kamera slouží pro videochat či selfie. Obě tyto disciplíny zvládá bez problémů.


Zvuk

Zabudovaný reproduktor se jevil v dobrém světle. Jeho zvuk zněl čistě a ostře. Příjemný byl také široký rozsah. Nejslabší zvuk byl klidný bez rušení a naopak plná hlasitost zaručovala dostatečnou slyšitelnost i v hlasitém prostředí.

Baterie

Pod zadním krytem najdeme lithium-polymerovou baterii o kapacitě 2100 mAh. Baterie se svou výdrží patří mezi průměr. Při plné testovací zátěži (natáčení, focení, připojení na WiFi, GPS,..) jsme se mohli na baterii spolehnout zhruba 12-15 hodin. Při běžném užívání je doba provozu 1 až 2 dny.

Sim, Bluetooth, GPS a senzory

Většina mobilních telefonů z čínského trhu podporuje Dual SIM technologii. Jinak tomu není ani u modelu P6i. Jeden slot pojme standardní velikost SIM, u které je podpora 3G sítě (WCDMA 850/2100MHz). Druhý slot je na velikost microSIM s podporou pouze 2G. Rozlišení jednotlivých SIM karet zvládá telefon bez problémů. Drobným nedostatkem je, že mobilní telefon neumožňuje duální volání.
Největší slabinou Elephonu P6i je zajisté lokalizace přes GPS. Sledování síly signálu, počet dostupných satelitů a naši polohu jsme prováděli pomocí dvou testovacích aplikací AndroiTS GPS Test Free a GPS test. Lokalizace polohy se podařila jen na některých testovacích místech a to se značnými obtížemi. Pokud došlo k lokalizaci a připojení k satelitům, poloha byla určena s rozumnou přesností.

Smartphone je vybaven vestavěnou WiFi pro připojení k internetu i technologií Bluetooth 4.0. Jestliže byl s lokalizací GPS problém, připojování pomocí WiFi probíhalo standardně a bylo bezproblémové. Součástí P6i jsou užitečné senzory Gravity senzor, Light senzor a Proximity senzor. Užitečná je i podpora funkce OTG sloužící pro připojení externích zařízení pomocí USB.

Po zapnutí P6i můžeme pozorovat, že telefon funguje s operačním systémem Android verze 4.4.2 KitKat. Nalezneme zde řadu předinstalovaných aplikací jako kalkulačku, kalendář, poznámky, Google mapy, Google play a mnoho dalších. Příjemná je možnost nástavby operačního systému MIUI.
Výkonnost modelu P6i byla ověřena pomocí testovací aplikace AnTuTu. Při testování mě přišel tento model někdy pomalý, a proto jsem se výsledku celkem obával. Výsledná hodnota 17967 bodů mě však mile překvapila. Hodnota se pohybuje ve stejné bodové hladině jako zde často zmiňovaný sourozenec P10C a Samsungu Galaxy S3.

Příslušenství

Pokud mluvíme o příslušenství, musíme se spokojit pouze s nezbytnými součástkami pro funkci mobilního telefonu. Je to USB/miniUSB kabel pro přenos dat a adaptér pro nabíjení. V balení nalezneme také přehledný návod v anglickém jazyce.

Závěr

Testovaný model od firmy Elephone P6i má několik kladů, ale i záporů. Mezi klady můžeme zajisté zařadit nízkou cenu, rozumnou kvalitu fotografií a videí či povedený design vycházející z iPhone 6. Co opravdu chválit nemůžeme je pouze jedno funkční tlačítko, které přináší komplikace s ovládáním, a ani jeho fyzické provedení nepůsobí nikterak odolně. Zklamáním je také GPS ,u které je lokalizace v některých případech nemožná.
Model P6i je vhodný pro uživatele, které upoutá nízká cena a nevadí jim výše zmíněné nedostatky.


Klady a zápory

+ poměr cena/výkon
+ 5“ displej
+ vzhled
+ zvuk

- příslušenství
- rozlišení QHD displeje
- tlačítka
- rychlost
- GPS

Přidejte se k nám na Facebooku

Fotogalerie k článku: Elephone P6i(Fotky z mobilu)

foto1.jpg
foto2.jpg
foto3.jpg
foto4.jpg
foto6.jpg
foto7.jpg
foto8.jpg
foto9.jpg
foto10.jpg
foto11.jpg
foto12.jpg
foto13.jpg
foto14.jpg
foto15.jpg
foto16.jpg
foto17.jpg
foto18.jpg
foto19.jpg
foto20.jpg
foto22.jpg
foto23.jpg

Vloženo: 10.09.2014 02.39. Přečteno: 18624×.

Komentáře k článku Elephone P6i: Kopie z levných krajů

Přidat komentář

Jméno:

Komentář:

Předmět:

 

K článku zatím nebyl vložen žádný komentář.

Servis telefonů s patnáctiletou tradicí.

Blog Beryko.cz © 2019