Xiaomi Redmi 3S - nový hit za nízkou cenu

Elephone P10C : Lehký jako vánek

Elephone P10C : Lehký jako vánek

Povedené provedení a nízká cena, těmito parametry se prezentuje firma Elephone. Jinak tomu není ani u modelu P10C. Jeho cena je posazena dokonce ještě níže než u modelu P7 mini, který se řadí mezi nejlevnější smartphony s čtyřjádrovým procesorem na trhu. Nebylo zapracováno jen na ceně, ale i na tloušťce a celkové hmotnosti. Každého jistě potěší, že telefon funguje na operačním systému Android verze 4.4.2 Kitkat.

banner

Vzhled telefonu

Co Vás na P10C zaujme již na první pohled, je jeho vydařený vzhled, který patří společně se vzhledem  jeho sourozence P7 Blade k tomu nejvydařenějšímu, čím se společnost Elephone v současnosti prezentuje. Můžeme si zvolit mezi dvěma nejžádanějšími barevnými provedeními – černou a bílou.

Největší prostor z přední strany zabírá 5" QHD IPS-LCD displej se 16 milióny barev. Jeho okolí doplňuje tenký rámeček ve zvolené barevné variantě. Pokud je mobilní telefon v režimu spánku, nebo je vypnutý, působí přední strana telefonu čistým vzhledem a není narušována logy základních smartphonových tlačítek. Symboly tlačítek „menu“, „domů“ a „zpět“ se nám zobrazí až po probuzení z režimu spánku. V horní části při podrobném zkoumání spatříme senzory, 2 megapixelový fotoaparát a notifikační diodu, která nás informuje o stavu baterie, o zmeškaných sms a o zmeškaných hovorech. Nalezneme zde také přední mikrofon.

Rámeček pozvolna přechází do kovového lemování, které obsahuje zdířku pro připojení miniUSB konektoru (nabíjení, přenos dat), otvor pro přístup k baterii a konektor typu Jack pro připojení sluchátek. Na boku nalezneme funkční tlačítka, která jsou umístěna, jak to bývá v poslední době časté, nad sebou. Z mého pohledu je naprosto nevhodné jejich umístění na levou stranu. Je tím znemožněno jejich ovládání palcem pravé ruky.

Postupně jsme se dostali až na zadní partie, kde se firma Elephone prezentuje svým výrazným znakem ve stříbrné barvě. Znak je vyveden na podkladu z černé/bílé barvy. V dolní části se vyjímá zadní mikrofon pro hlasitý odposlech či poslech hudby bez sluchátek. Je zapuštěn do stříbrného ohraničení evokující kovový design. Stejným stylem provedení se v horní části prezentuje plocha, do které je zasazen zadní 8 megapixelový fotoaparát společně s LED diodami. LED diody využívá fotoaparát pro focení s bleskem. Druhé využití nám zajistí aplikace „Torch“, kterou nalezneme v základu telefonu, nebo jiná aplikace s podobné funkce. Řeč je o aplikacích fungujících jako baterka pro přisvícení v situacích, kdy nám vypadne elektrický proud, nebo potřebujeme světlo v tmavých úzkých prostorách.

Elephone P10C: widgety Elephone P10C: ikony Elephone P10C: nastaveníElephone P10C: detaily Elephone P10C: GPS Elephone P10C: AnTuTu Elephone P10C: hodiny Elephone P10C: rádio

Zeštíhlovací procedura se podepsala na finálních rozměrech 139 ×71,5×5,8 mm. Tyto rozměry jsou v porovnání se sourozencem P7mini, mající shodnou velikost displeje, nižší ve všech směrech. Útlejší tvary nám zjednodušují držení i manipulaci. To nám zaručí, že i při použití rozměrnějšího displeje, který je praktický při prohlížení webových stránek, sledování filmů či hraní her, nemáme pocit, že s sebou přenášíme přerostlou krabici.

Při snižování velikosti došlo i k poklesu hmotnosti. Ta se ustálila na hodnotě pouhých 126.6 g i s dodávanou baterií. Právě hmotnost je jedním z prvních aspektů, kterých si všimneme již při první kontaktu. S takto nízkou hmotnosti jsem měl ze začátku pocit, že držím v rukou maketu, a ne moderní smartphone se všemi vymoženostmi. Pokles hmotnosti byl bohužel způsoben převážně tím, že je model P10C vyroben z plastu. Plastové provedení se neprojevilo na spojení jednotlivých částí, které do sebe precizně zapadají a pasují. Naopak si myslím, že při pádu, by plast neochránil mobilní telefon tak, jak by to dokázal některý z odolnějších konkurentů.

Obrazovka a procesor

Elephone P10C byl osazen 5" displejem disponující rozlišením 940×540 pixel. Jedná se o rozlišení označované zkratkou QHD. Toto rozlišení bylo vyvinuto speciálně pro mobilní telefony a bývá hojně využíváno pro smartphony stejné cenové kategorie, jako P10C. Jak už název Quarter-HD napovídá, jedná se o rozlišení, než jaké je použito u v dnešní době nejpoužívanějšího rozlišení Full-HD. Nižší rozlišení zaznamenáme především u detailů obrázků, fotografií a videí. Běžný uživatel však spíše ocení, že se díky menšímu počtu pixelů, sníží požadavek na počet operací, které musí zpracovat procesor. Výrazně se tak zvýší rychlost operací. Z tohoto důvodu bývá QHD rozlišení používáno u telefonů s méně výkonným hardwarovým vybavením. Nevýhody nižšího rozlišení částečně kompenzuje výrobní technologie použitého displeje IPS-LCD. Technologie byla vyvinuta, aby byly potlačeny dva nedostatky předchozích technologií – malé pozorovací úhly a špatné podávání barev. Použitím této struktury provedení dosáhneme výraznějších barevnějších kombinací a většího pozorovacího úhlu.

Jak již bylo řečeno QHD rozlišení se hodí pro nepříliš výkonné vybavení. A to je právě případ tohoto modelu. Nalezneme v něm procesor MT6582 Quad Core s taktovací frekvencí 1,3 GHz. Je doplněn grafickým jádrem Mali 400 MP a operační pamětí typu RAM o velikosti 1GB. S tímto vybavením se dočkáme plynulého chodu moderních aplikací. Zpomalení můžeme očekávat snad jen u paměťově a graficky náročných her.
Další podstatnou informací je velikost interní paměti typu ROM pro ukládání dat. Její hodnota se zvýšila oproti P7 mini na dvojnásobek a činí 8 GB. Prostor pro data je možno rozšířit i externě pomocí SD karty až o 64 GB.

Elephone P10C: pohled zepředu Elephone P10C: pohled zezadu  Elephone P10C: pohled zezadu černá Elephone P10C: pohled zepředu oba telefony Elephone P10C: černá a bílá

Zvuk

Zvuk přehrávaný zadním reproduktorem zní čistě a ostře. Při vyšších hlasitostech naopak zaznamenáme drobný šum. Při telefonním hovoru slyšíme druhou stranu bez problémů.

Fotoaparáty

Příjemným překvapením je pro mě dvojice použitých fotoaparátů. Kvalita fotografií nebývá u smartphonů rodiny Elephone nikterak oslnivá, ale P10C i s nepříliš kvalitní technikou nezklamal.

Přední 2 megapixelový fotoaparát splňuje požadavky, pro které byl navržen, a to videokomunikaci (Skype, videohovory) či selfie. Pořizování autoportrétů by možná sneslo o pár megapixelů více, ale to by se zajisté podepsalo na ceně. Jak je u předních kamer standardem, je zde omezený počet funkcí, které lze nastavit.

Při běžném focení využíváme více výkonnější zadní 8 megapixelový fotoaparát. Pořízené fotografie nedosahují kvalit profesionálních fotoaparátů, ale zaznamenat s nimi každodenní situace Vám nebude činit žádné problémy. Fotografie jsou za denního světla výrazné a ostré. Za šera či zamračeného prostředí klesá jejich jas a se zrnitostí, kterou se vyznačuje většina fotoaparátů v mobilních telefonech, se setkáme až za úplné tmy. Pomocí dodávané aplikace můžeme u fotografií nastavovat kontrast, jas nebo ostrost. Můžeme také volit mezi několika režimy jako je detekce obličeje, expozice, zvuková spoušť či panoramatický mód.

Záznamy videí se prezentují obdobnou kvalitou jako fotografie. Drobnou nevýhodou je menší ostrost detailů. Záznam zvuku je výrazný, ale v některých situacích zaznamenáme přítomnost šumu.

Elephone P10C: pohled ze strany Elephone P10C: pohled zezadu Elephone P10C: pohled vnitřek Elephone P10C: pohled z boku 2 Elephone P10C: pohled ze strany Elephone P10C: pohled zezadu Elephone P10C: pohled vnitřek Elephone P10C: oba telefony

Baterie

„Zeštíhlením“ oproti P7 mini prošla i použitá lithium-polymerová baterie. Její kapacita se snížila na 1950mAh. Tato skutečnost se naštěstí nepodepsala na celkové výdrži baterie. Při plné zátěži jakou je poslech hudby, natáčení, focení, připojení na WiFi, GPS apod. je možné mobilní telefon využívat celý den bez nabíjení. Vystačíme-li si s občasnou kontrolou emailů, oblíbených stránek, voláním či psaním vydrží nám mobilní telefon nabitý dva až tři dny.

Další vybavení

Elephone P10C podporuje Dual SIM technologii. Jedna ze SIM karet podporuje 3G (WCDMA 850/2100MHz) + 2G (GSM 850/900/1800/1900MHz) síť, druhá pouze 2G. Nevýhodou je, že mobilní telefon nepodporuje funkci duálního volání. Pokud komunikujeme po jedné ze SIM karet, druhá se jeví jako nedostupná. Sloty pro jednotlivé karty nalezneme nad baterií. Jedna z nich je pro klasickou velikost a druhá pro miniSIM.

Každý zajisté ocení, že je smartphone vybaven vestavěnou WiFi pro připojení k internetu, Bluetooth 2.0 technologií nebo GPS. Jak si P10C poradí s lokalizací pomocí GPS, nám prozradily dvě testovací aplikace AndroiTS GPS Test Free a GPS test. Tyto aplikace nám umožní sledovat sílu signálu, počet dostupných satelitů či naši polohu. Lokalizace polohy proběhla s poměrně dobrou přesností na všech testovacích místech. V některých případech bylo zapotřebí vytrvat zhruba minutu, než byly satelity lokalizovány.

V mnoha situacích využíváme i užitečné senzory – Gravity senzor, Light senzor, Proximity senzor, Magnetic senzor atd.
Firma Elephone v současnosti využívá ve svých telefonech systém Android verze 4.4.2 Kitkat a jinak tomu není ani u tohoto modelu. K dispozici dostáváme základní a stylovější Next launcher a také řadu užitečných aplikací jako kalkulačku, kalendář, poznámky, aplikace Google mapy, Google play a mnoho dalších.

Jaká je celková úroveň telefonu v porovnání s konkurencí bylo testováno benchmarkovou aplikací AnTuTu. Dosažených 18030 bodů konkuruje Samsungu Galaxy S3 a populárnímu modelu Redmi od čínského konkurenta Xiaomi. V porovnání se sourozencem P7 mini je námi testovaný model o tisíc bodů výše.

Příslušenství

Příslušenství zahrnuje nezbytně nutné komponenty pro funkčnost telefonu - USB/miniUSB kabel pro přenos dat a adaptér pro nabíjení. Nechybí ani návod v anglickém jazyce.

Závěr

Výsledné hodnocení tohoto mobilu je velice kladné. Dostali jsme do rukou moderní přístroj, který si může s jeho cenou dovolit téměř každý. Jeho přednostmi jsou velký displej, nízká hmotnost a rozměry. Nezklame ani kvalitou fotografií a videí. Snaha o udržení ceny na nejnižší úrovni se podepsala na plastovém provedení a na použitém rozlišení QHD.

Žádáte stylový design smartphonu se všemi moderními funkcemi a nehodláte utrácet mnoho peněz? Pořiďte si Elephone P10C.

Klady a zápory

+ + poměr cena/výkon
+ 5“ displej
+ rychlost
+ váha
+ tloušťka

- příslušenství
- rozlišení QHD displeje
- plastové provedení

Přidejte se k nám na Facebooku

Fotogalerie k článku: Elephone P10C (fotky z mobilu)

foto1.jpg
foto2.jpg
foto3.jpg
foto4.jpg
foto5.jpg
foto6.jpg
foto7.jpg
foto8.jpg
foto9.jpg
foto10.jpg
foto11.jpg
foto12.jpg
foto13.jpg
foto14.jpg
foto15.jpg
foto16.jpg
foto17.jpg
foto18.jpg
foto19.jpg
foto20.jpg

Vloženo: 02.07.2014 14.57. Přečteno: 8612×.

Komentáře k článku Elephone P10C : Lehký jako vánek

Přidat komentář

Jméno:

Komentář:

Předmět:

 

chrastina

nereg. Ladislav, 27.07.2014 16.04 | odpovědět

Jen pripominka zvuk je priserny hruza tak ten kdo hodne posloucha nekupovat a sila wifi je tak o 20% horsi nez na jinych mobilech jeste se mi nestalo abych mnel plny signal de to videt i zde na screenshotech.

Servis telefonů s patnáctiletou tradicí.

Blog Beryko.cz © 2019