Xiaomi Redmi 3S - nový hit za nízkou cenu

Baterie v mobilních telefonech aneb kdo šetří, má za tři

Baterie v mobilních telefonech aneb kdo šetří, má za tři

Baterie patří k nejdůležitějším částem každého mobilního zařízení. V tomto článku si představíme základní typy baterií, vysvětlíme vliv kapacity baterie a hlavně se zaměříme na to, jak nastavit chytrý telefon tak, aby baterie vydržela nabitá co nejdéle. Na mnohých fórech se můžeme setkat s pojmem kalibrace mobilního telefonu. V závěru si vysvětlíme, k čemu kalibrace slouží, a jak ji provézt.

banner

Typy baterií v mobilních telefonech

V moderních chytrých telefonech se nejčastěji setkáváme s dvěma druhy baterií. Nejpoužívanějším typem je lithium-iontová baterie zkráceně Li-ion. Li-ion baterie funguje na principu chemického procesu, kde dochází k pohybu lithiových iontů v elektrolytu od záporné elektrody ke kladné při vybíjení. Proces nabíjení probíhá opačným směrem. Její velkou výhodou je schopnost uchování vysoké množství energie vzhledem k objemu. Naopak jako nevýhodu považujeme stárnutí baterie bez ohledu na to, zda-li je používána či nikoliv. Stárnutí baterie je proces, při kterém klesá schopnost baterie uchovat shodné množství energie, jakého dosahovala po vyrobení (snižuje se její kapacita). Rychlost stárnutí baterie negativně ovlivňuje vysoká teplota, vysoký vybíjecí proud a vysoký stav nabití. Chceme-li proces stárnutí baterie zpomalit, je vhodné nenechávat vybité nebo úplně nabité baterie bez využití a nevystavovat je vysoké teplotě. Pokud zařízení hlásí, že je baterie zcela vybitá, nepokoušejte se ji zbytečně dále vybíjet. Klesne-li napětí baterie pod kritickou úroveň (2.8 V), může dojít k jejímu zničení.

Druhým často používaným typem je lithium-polymerová (Li-Pol) baterie. Tento typ je novou technologií dobíjecích akumulátorů vycházející z výše zmíněných Li-ion baterií. V Li-Pol technologii probíhá stejná chemická reakce. Jediným rozdílem je použitý elektrolyt, který je na rozdíl od Li-ion baterií pevný. Li-ion baterie využívají elektrolyt tekutý. Li-Pol baterie dosahují nízké hmotnosti, minimálního samovybíjení (5% kapacity za měsíc), vysoké kapacity a dosahují delší životnosti. Nevýhodou oproti Li-ion bateriím je vyšší pořizovací cena. Pokud chceme zvýšit životnost baterie, opět se musíme vyvarovat jejímu vybíjení pod kritickou úroveň (2.7 V) a nesmíme ji nechat bez použití po dlouhou dobu.

Baterie: iOcean režim snížené spotřeby Baterie: Aplikace GSam Battery Monitor Baterie: Xiaomi Režimy výkonu Baterie: Aplikace Battery Monitor Baterie: Aplikace CurrentWidget Baterie: Aplikace Battery Monitor Baterie: Honor informace o spotřebě Baterie: iOcean doporučení úspory Baterie: Honor informace o spotřebě Baterie: Aplikace Battery Monitor Baterie: Honor úroveň spotřeby Baterie: Honor nastavení jasu Baterie: Asus režimy baterie Baterie: iOcean doporučení úspory Baterie: Xiaomi úroveň spotřeby Baterie: Aplikace CurrentWidget graf odběru

Parametry ovlivňující výdrž baterie

Nejdůležitějším parametrem každé baterie je její kapacita. Kapacita baterií používaná v mobilních telefonech se může pohybovat v rozsahu 100-5000 mAh. Ampérhodina (Ah) je definována jako náboj, který je dodáván baterií do obvodu při konstantním proudu po dobu jedné hodiny. Platí zde přímá úměra čím větší kapacita, tím lépe. Jak je tedy možné, že v dřívějších dobách dokázali telefony fungovat na jedno nabití týden i déle a dnešní přístroje vydrží sotva dva dny?  Odpověď je jednoduchá. Výdrž baterie ovlivňuje i samotná spotřeba přístroje. Moderní smarphony jsou vybaveny výkonnými čtyř-jádrovými nebo dokonce osmi-jádrovými procesory, které spolupracující s rozměrnými displeji s vysokým rozlišením. Takto výkonné vybavení má zákonitě i vysokou spotřebu energie. Vybrat si mobilní telefon o vhodné kapacitě baterie tak není nic jednoduchého. Vyšší kapacita nám sice zajistí vyšší výdrž, ale použitý akumulátor musí být větší a těžší, a tím zákonitě narostou i hmotnost a rozměry samotného přístroje. Každý výrobce tak musí zvolit kompromis mezi dostatečnou kapacitou a štíhlým vzhledem. Proto se i každý uživatel musí před koupí telefonu rozhodnou, zda zvolí lehký telefon, který bude dobíjet každý den, nebo se rozhodne pro vysokou kapacitu podmíněnou nějakým gramem navíc.

Po koupi telefonu se může stát, že nám výdrž baterie nebude stačit. V této části si proto ukážeme, jak nastavit parametry smartphonu tak, abychom ho mohli používat co nejdelší dobu bez nutnosti nabíjení. První podstatnou radou je vypnout to, co v daný okamžik nepoužíváte. Velké množství energie spotřebují zapnuté funkce GPS, Bluetooth a WiFi. Pokud tyto funkce necháváte stále zapnuté, může se vám výdrž baterie snížit až o jednu pětinu. Nezapomínejte vypínat ani na přenosný WiFi hotspot.

Největším spotřebitelem energie je zajisté displej telefonu. Zde se jako nejúspornější varianta ukazuje ruční nastavení jasu displeje na nejnižší hodnotu, která nám vyhovuje. Je pravda, že při změně světelných podmínek sice musíme jas přenastavit, ale ušetřená energie stojí za to úsilí. Někteří uživatelé řeší nastavení jasu tak, že ho nastaví na maximální hodnotu a o nic se nestarají. Spotřeba baterie je zbytečně vysoká.  A co automatické nastavení? Automatické nastavení je vhodný kompromis pro ty, kteří se nechtějí zabývat ručním přenastavováním. Výhodou je, že jas přizpůsobí podle aktuálních podmínek, a tak odebírá jen nejnižší množství kapacity při pohodlném využívání telefonu. Naopak nevýhoda je, že se aktuální světelné podmínky ověřují pomocí senzoru, a až poté se jas nastaví. Neustálé zapínání a vypínání senzoru je opět spotřeba navíc. Ušetřit můžeme i vypnutím vibrací a zvuků při dotyku displeje.

Další překvapivou radou na úspornější provoz je přepnutí z moderních a rychlých sítí 4G a 3G na 2G síť. Rychlé sítě zajisté oceníme při surfování po internetu, ale na volání a SMS komunikaci nám stačí i 2G síť, která je daleko méně energeticky náročná. Nezapomínejte na vypínání mobilních dat, když je nepoužíváte. Pokud budete přece jen potřebovat internetové připojení, zapnete si 4G (3G) síť společně s mobilními daty a spojení bude opět jako dřív. Zbytečnými žrouty energie jsou i automatické aktualizace a synchronizace účtů. Neustálé ověřování zda je nová aktualizace k dispozici vám ubírá nejen energii baterie, ale i mobilní data. Z hlediska úspory energie je zbytečné mít zapnuté i automatické určování polohy. Jedinou aktualizaci, kterou bych doporučoval ponechat zapnutou je aktualizace antivirového programu.

Pokud i po těchto přenastavení dochází k rychlému vybíjení, může se stát, že se na pozadí zapínají a běží některé zbytečné aplikace. Všechny tyto aplikace je nutné vypnout. Jaké aplikace jsou zapnuté a jak dlouho běží, můžeme kontrolovat v Nastavení/Aplikace/Spuštěné.

Aplikace a funkce na sledování stavu baterie

U většiny moderních telefonů nalezneme v Nastavení různé funkce, které nás informují o stavu baterie. Rozsah informací a možnosti nastavení se liší mezi jednotlivými výrobci. Někteří z nich umožňují nastavovat různé režimy baterií (Xiaomi, Huawei, Asus, iOcean,…). Při volbě režimů lze většinou volit mezi ultra spořivými režimy, které slouží pouze pro volání a SMS, nebo mezi normálními režimy, které jsou určeny pro běžné fungování telefonu. Některé modely jsou vybaveny funkcemi, ve kterých je možné si vytvořit svůj vlastní režim podle svých priorit. Největší výhodou jsou funkce znázorňující podíl na spotřebě baterie jednotlivých částí telefonu. Podíl je udáván v procentech a lze tak snadno určit hardwarové nebo softwarové komponenty, které bychom měli častěji vypínat pro dosažení delší doby provozu. U některých smartphonů nám systém dokonce sám doporučí řešení, která se o snížení spotřeby baterie postarají.

Zajímáte-li se o spotřebu detailněji, nebo váš telefon neobsahuje potřebné funkce, je možné nainstalovat aplikace pro monitorování stavu baterie (GSam Battery Monitor, Battery Monitor Widget, CurrentWidget:Battery Monitor,…). Monitorovací aplikace určují skutečnou úroveň nabití baterie, měří její napětí, odebíraný proud, aktuální teplotu atd. Některé jsou schopny z průběhu předchozího vybíjení určit odhad zbývající doby provozu.

Kalibrace baterie

Pojem kalibrace baterie je mezi uživateli chytrých telefonu často používaný pojem. K čemu slouží a jak nám prodlouží dobu mezi jednotlivými nabíjeními, si vysvětlíme v následujícím textu.

Každý určitě zná situaci, kdy mu po plném nabití nevydrží baterie už takovou dobu, jako tomu bývalo, když byl telefon nový. Nižší provozní dobu může způsobovat stárnutí baterie, a často dokonce i samotný operační systém Android. Ten ukládá informaci o používání baterie do souboru batterystats.bin, ze kterého následně určuje, zda je telefon vybitý, plně nabitý, případně kolik procent zbývá. Zapisování do souboru není zcela přesné, a po nějaké době se informace o úrovni nabití v operačním systému liší od skutečné úrovně nabití baterie. Výsledkem je, že nejsme schopni nabít baterii do plné úrovně a baterie se tak dříve vybije. Provedeme-li v takovém případě kalibraci telefonu, může se nám výdrž baterie opět prodloužit. Pokud se situace po kalibraci nezlepší, je zapotřebí uvažovat o koupi nové baterie.

Baterie: Aplikace Battery Calibration Baterie: Aplikace Battery Calibration - Varování Baterie: Google play -  Battery Calibration Baterie: Aplikace Battery Calibration - ROOT Baterie: Aplikace Battery Monitoring Baterie: Aplikace Battery Calibration - Průběh kalibrace Baterie: Google play -  Battery Monitoring Baterie: Aplikace Battery Calibration - Postup kalibrace

Kalibrace se neprovádí jen při poklesu výdrže baterie, ale je výhodné ji použít i v případě, že jste nainstalovali do svého telefonu novou ROM.

Na provedení kalibrace existuje několik návodů. Rozdíl mezi nimi je převážně jen v tom, zda je zapotřebí mít ROOT (administrátorský) přístup či nikoli.

Pokud ROOT nemáte, je vhodné použít některou z aplikací pro monitorování stavu baterie (např. Battery Monitor Widget), které jsou volně dostupné na Google Play. Je zapotřebí zvolit aplikaci, kterou podporuje váš typ telefonu. Když máme aplikaci nainstalovanou, je zapotřebí zjistit kapacitu baterie. Tuto hodnotu uvádí výrobci v parametrech jednotlivých modelů, nebo ji lze nalézt přímo na baterii. Aplikace zobrazují kromě jiného i aktuální stav nabití baterie v mAh. Naším jediným úkolem je nechat baterii nabíjet až do doby, než se bude hodnota uváděná aplikací shodovat s kapacitou baterie. Poté je zapotřebí provést restart telefonu. Od této doby by se měla baterie nabíjet opět na plnou kapacitu. Další možností je plně nabít zapnutý telefon, poté ho odpojit z nabíjení a vypnout. Když je telefon vypnutý, připojíme ho opět na nabíjení a necháme dobíjet do okamžiku, kdy se rozsvítí zelená indikační dioda. Telefon je poté nabit na skutečných 100%.

Kdo má ROOT přístup nastavený, může pro kalibraci použít aplikaci Battery Calibration. Aplikace funguje tak, že nejprve odstraní starý soubor batterystats.bin a nahradí ho novým, do kterého zaznamená informace o průběhu vybíjení telefonu získaného při kalibraci. Kalibraci provedeme tak, že připojíme mobilní telefon na nabíjení, a poté spustíme aplikaci. Aplikace vyžaduje plné nabití, než umožní kalibraci spustit. Po dosažení 100% úrovně nabití stiskneme tlačítko Calibrate!. Baterii necháme vybíjet až do vypnutí telefonu. Poté baterii nabijeme opět na 100% úroveň a kalibrace je hotová. Uvedené postupy jsou jen jedny z mnoha, které se dají na kalibraci baterie využít.

Závěr

Baterie je jedním ze základních prvků chytrých telefonů. Její výběr však často lidé podcení, a poté se musí vypořádat s její krátkou výdrží. Tento problém naštěstí zaznamenala většina výrobců, kteří se snaží vyvíjet úsporné režimy umožňující výdrž prodloužit. Šetřit baterii můžeme i pomocí vhodného nastavení parametrů. Zdá-li se nám, že se kapacita baterie snížila, může být vhodným řešením její kalibrace. 

Shrnutí 10 tipů jak šetřit baterii

Jas displeje nastavit na co nejnižší hodnotu

Vypínat mobilní data

Nastavit úsporný režim baterie

Zakázat synchronizaci účtů

Vypnout automatické určování polohy

Kontrola skrytých aplikací na pozadí

Vypínat GPS,Bluetooth, WiFi,..

Nenechávat plně nabitou či vybitou baterii bez využití

Zakázat automatické aktualizace

Vypnout zvuky a vibrace při dotyku displeje

  

Produkty Baterie v e-shopu

Xiaomi Yi 4K Action Camera 2
12mpx, záznam videa 4K / 30 fps, 1400 mAh baterie
Xiaomi Mi Power Bank 2 5000mAh
A energie nikdy nedojde


Zobrazit všechny produkty Baterie…

Přidejte se k nám na Facebooku

Vloženo: 09.03.2015 21.38. Přečteno: 13686×.

Komentáře k článku Baterie v mobilních telefonech aneb kdo šetří, má za tři

Přidat komentář

Jméno:

Komentář:

Předmět:

 

K článku zatím nebyl vložen žádný komentář.

Servis telefonů s patnáctiletou tradicí.

Blog Beryko.cz © 2019