Xiaomi Redmi 3S - nový hit za nízkou cenu

Asus ZenFone 6: Velký formát

Asus ZenFone 6: Velký formát

Společnost Asus je jedním z nejznámějších výrobců notebooků a tabletů, že se však zabývá i výrobou mobilních telefonů, ví jen málokdo. V této recenzi si představíme nejnovějšího zástupce ZenFone 6, který je vybaven opravdu velkým displejem, procesorem Intel, kvalitním fotoaparátem a vlastní nadstavbou operačního systému ZenUI.

banner

Asus ZenFone 6 je největším a také nejnovějším modelem řady ZenFone. ZenFone 6 byl navržen tak, aby konkuroval soupeřům s těmi největšími proporcemi. Jeho hlavními konkurenty se tak staly modely Samsung Galaxy Note 4 (5,7" displej), Sony Xperia Z Ultra ( 6,4" displej) nebo LG G3(5,4" displej). Námi testovaný model sice nedosahuje takových špičkových výkonů jako zmínění konkurenti, ale jeho zbraní je něco jiného. Asus nastavil cenovou hladinu tak, aby byl tento model nejvhodnější volbou pro ty, kteří touží po mobilním telefonu s nadstandardní velikostí a nízkými pořizovacími náklady.

Vzhled a rozměry Asusu ZenFone 6

Členové rodiny ZenFone se sice liší svojí velikostí a výkonem, po vizuální stránce jsou si však podobní jako vejce vejci. Mají v dnešní době velice oblíbený obdélníkový tvar se zaoblenými rohy. Zaoblená je i zadní část telefonu, který tak působí užším dojmem. Převážná část telefonu je vyrobena z plastu, který je precizně proveden a slícován s ostatním díly. Plastový kryt dodávaný v bílé barvě působí robustním dojmem. Ani časté otevírání zadního krytu nezpůsobuje jeho deformace či poškrábání.

Na spodní části přední strany nalezneme kovový proužek, který má pouze designovou funkci. Ovládací tlačítka jsou umístěna v černém rámečku obklopující displej. Jedinou drobnou odlišností oproti většině ostatním telefonů je umístění tlačítka „zpět“ na levou stranu.

Celkový vzhled nikterak nevybočuje ze zavedených zvyklostí, na drobných detailech je však patrné, že výrobce myslel převážně na funkčnost. Na přední straně si nelze nevšimnout výrazného 6" displeje.  Připočteme-li okolní rámeček, je každému hned jasné, že na ovládání jedním prstem můžeme zapomenout. Že máme v rukou obra, potvrzují i naměřené rozměry 166,9×84,3×9,9 mm. Komplikace s manipulací odradí od koupě nejednoho zájemce. Ti co se přesto rozhodnou si tuto bestii pořídit, získají jako odměnu mnoho výhod, které mobilní telefon z kategorie phabletů poskytuje. Při sledování filmů, videí nebo hraní her si uvědomíme, že tento model plně nahrazuje funkci tabletu či malé televize.

Pokud budeme chtít mobilní telefon používat celý den, lze před jeho koupí doporučit nějaké cviky na posílení svalů na rukou, protože ZenFone 6 se svou hmotností 196 g i s baterií také nikterak nezáří.

 Asus ZenFone 6: Panorama

Fotíme s Asusem ZenFone 6

ZenFone 6 byl vybaven dvěma fotoaparáty. Na zadní straně nalezneme výkonnější 13 Mpx. Společnost Asus se podobně jako většina ostatních konkurentů spoléhá na externí dodavatele fotoaparátů do svých modelů. Naprostá většina využívá služeb společnosti SONY. Série ZenFone je však vybavena fotoaparáty firmy Panasonic se světelnou clonou f/2,0. Pro zvýšení kvality dosažených snímků vyvinula společnost Asus technologii PixelMaster, která využívá a vhodně propojuje softwarovou část, hardwarovou část i strukturu samotné optiky tak, aby byly výsledky co nejlepší. Nejvyšší kvalitu fotografií dosáhneme při focení za denního světla. Fotografie jsou ostré, barvy výrazné. Při focení v nočních hodinách a za snížených podmínek kvalita fotografií klesá a objevuje se mírná zrnitost.

V dodávané aplikaci lze volit mezi několika režimy focení. Kromě běžného Normálního režimu lze volit mezi často využívanými režimy HDR, Panorama, Noc, Slabé osvětlení…, a nebo mezi vychytanějšími režimy typu Vylepšení, Chytré odebrání nebo PanoSphere, což je vlastně vylepšená panoramatická funkce. Možnosti nastavení jasu, kontrastu apod. jsou již samozřejmostí.

Pro natáčení videí platí to samé co u fotografií. Nemusíme se bát pořizovat záběry za žádných okolností, jen za zhoršených světelných podmínek musíme počítat s nižší kvalitou. Dodávaná technologie nám umožní zaznamenávat videa ve Full-HD kvalitě.

Na přední straně nalezneme 2 Mpx kameru, která splňuje základní požadavky na videokomunikaci a selfie fotografování.

Obrazovka, procesor a paměti Asusu ZenFone 6

ZenFone 6 je poháněn procesorem od firmy Intel nesoucí označení Atom Z2580. Použití procesorů Intel není ve světě mobilních telefonů běžné. Společnost Asus je však pravděpodobně využívá proto, že si jejich kvalitu ověřila ve svých noteboocích či tabletech. Testovaný procesor je tvořen 2x2 jádry, kde je každé z nich taktováno na frekvenci 2.0GHz. Procesor je doplněn grafickým čipem PowerVR SGX544 MP2 a 2 GB operační pamětí RAM. Tato kombinace způsobuje, že ZenFone 6 pracuje velmi rychle a nezadýchává se ani u náročných aplikací. Milovníci her zajisté ocení, že ani náročné hry nejsou žádný problém. Při testování samotného procesoru bylo zjištěno, že dosahuje vyššího výkonu než známý procesor Snapdragon 400.

Důležitou informací je velikost vnitřní paměti. Náročné hry, filmy a videa zaberou hodně prostoru, a proto může být interní paměť o velikosti 16 GB nedostatečná. Naštěstí lze kapacitu navýšit pomocí externí paměti až o 64 GB.

Největší zbraní je však 6" displej s HD rozlišením (1280×720 pixel). Hustota displeje dosahuje průměrné hodnoty 245 ppi. I přes tyto nepříliš vysoké hodnoty nepůsobí výsledné zobrazení špatným dojmem. U větších displejů máme tendenci držet samotný telefon ve větší vzdálenosti od obličeje a nižší rozlišení se tolik neprojeví. Aby bylo dosaženo vyšších pozorovacích úhlů a přirozeně vypadající barev, byla použita technologie výroby displeje označovaná jako IPS-LCD. Celý displej překrývá ochranné sklo Gorrila glass nejnovější generace. Samotný displej tak bude naprosto v bezpečí.

Při používání působí mobilní telefon velice svižným dojmem. Jaký je výkon v porovnání s konkurencí jsme zjistili pomocí aplikace AnTuTu. ZenFone 6 dosáhl 27709 bodů, což ho zařadilo na úroveň populárního HTC One či Xiaomi Redmi Note.

                    

Reproduktory Asusu ZenFone 6

Pro běžnou hovorovou komunikaci poslouží přední reproduktor. Jeho rozsah je vysoký a druhou stranu slyšíme bez komplikací. Pozor je třeba si dávat jen na hlasitost. Při nejvyšší úrovni nedoporučuji dávat reproduktor přímo k uchu. K poslechu hudby poslouží konektor typu jack, ke kterému připojíme sluchátka. Sluchátka bohužel nejsou součástí balení. Druhou možností je využití zadního reproduktoru. Rozsáhlý kryt tohoto reproduktoru se táhne téměř po celé délce zadního krytu, ale samotný reproduktor je jen na levém okraji. Svoji funkci však plní bez problémů. Zvuk je výrazný a bez šumu v celém rozsahu. O optimalizaci zvukových zážitků se stará technologie ICEpower navržená společností Asus. Výhodou je, že tato technologie je vyvíjena přímo na software a hardware dodávaný do série ZenFone. Použitý zaoblený zadní kryt způsobí, že nedochází k takovému útlumu zvuku při položení reproduktoru na podložku displejem vzhůru.

Baterie a SIM

ZenFone 6 je telefon vybavený Dual SIM technologií. Oba sloty nalezneme po odstranění zadního krytu a je zapotřebí použít SIM karty velikosti micro. Výraznou nevýhodou je, že tyto karty nepodporují 4G LTE síť. K dispozici tak zůstává jen 3G síť (WCDMA: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz).

Opravdu příjemným překvapením je výdrž lithium-iontové baterie o kapacitě 3300mAh. Testovaný telefon má sice velký displej, ale jen rozlišení HD, které společně s využitím „pouze“ 4-jádrového procesoru nevyžaduje takový přísun energie, jako 8-jádrové procesory. Baterie o vysoké kapacitě společně s méně náročným hardwarem způsobuje, že je možné využívat telefon přibližně celé dva dny.

WiFi, Bluetooth a GPS

Asus ZenFone 6 postrádá ze základních a často využívaných funkcí snad jen technologii NFC. Funkce, které se v phabletu nacházejí, pracují bez komplikací. WiFi funguje i při slabším signálu. Bezproblémový byl i přenos dat a komunikace s ostatními zařízeními pomocí technologie Bluetooth 4.0.

Schopnosti lokalizace pomocí GPS jsme ověřili pomocí několika testovacích aplikací. Lokalizace polohy byla možná jak na volném prostranství, tak v budovách. Poloha byla lokalizována přesně. Jedinou nevýhodou byl čas vyhledávání dostupných satelitů. Než byly satelity nalezeny, museli jsme si počkat několik desítek vteřin.

Asus ZenFone 6: Možnosti Asus ZenFone 6: Internetový prohlížeč Asus ZenFone 6:GPS test Asus ZenFone 6: AnTuTu test Asus ZenFone 6: Nastavení duální karty SIM Asus ZenFone 6: Nastavení Asus ZenFone 6: Úvodní obrazovka Asus ZenFone 6: Lokalizace pomocí GPS Asus ZenFone 6: Aplikace Baterka Asus ZenFone 6: Informace o telefonu Asus ZenFone 6: Aplikace Kalkulačka Asus ZenFone 6: Dostupné satelity GPS Asus ZenFone 6: Chytré vytáčení Asus ZenFone 6: Kalendář Asus ZenFone 6: Aplikace Asus ZenFone 6: Informace získané AnTuTu aplikací

Software a funkce Asusu ZenFone 6

Základem každého mobilního telefonu je operačním systém. V tomto případě byl použit operačním systém Android ve verzi 4.4.2 Kitkat.  Jak bývá u čínských společností poslední dobou zvykem, obsahuje i tento dodávaný kousek svou nástavbu. Společnost Asus vyvinula nástavbu pojmenovanou ZenUI. Ta byla navržena převážně na funkčnost, nepostrádá však ani krásný a elegantní vzhled. ZenUI zvyšuje rychlost smartphonu a jeho vzhledem se odlišuje od ostatních. Je propracované i z hlediska češtiny, kterou nedoplňují žádné čínské znaky či anglický text.

Užitečná je funkce Asus What´s Next, která je standardně součástí ZenUI. Jedná se o takový vylepšený kalendář, který vás upozorní na důležité úkoly a události a navíc rozpozná, která položka vyžaduje nejvyšší pozornost.

Závěrečné hodnocení Asusu Zenfone 6

Asus ZenFone 6 patří opravdu mezi vydařené kousky, avšak svou velikostí se jistě nehodí pro každého. Jeho největší zbraní je jeho celková vyváženost. Není v ničem nejlepší, ale nemá ani žádné výrazné nedostatky. Společnost Asus vyvinula spoustu vylepšení, která byla zaměřena na bezproblémové a rychlé fungování. Jediným výrazným nedostatkem je, že není podporována 4G LTE síť. Vše je však kompenzováno opravdu nízkou cenou v porovnání s konkurencí.

ZenFone 6 je výbornou alternativou k cenově méně dostupným modelům se 6" displejem a vhodným kompromisem mezi klasickým mobilním telefonem a tabletem, který vás určitě nezklame.

Klady a zápory Asusu ZenFone 6

++ cena/velikost displeje
+ nadstavba ZenUI
+ výdrž baterie
+ rychlost (Intel procesor)
+ vzhled

- nepodporuje 4G
- pouze HD rozlišení
- složitější manipulace s rozměrným telefonem
- vyšší hmotnost

 

Přidejte se k nám na Facebooku

Fotogalerie k článku: Asus ZenFone 6(fotky z mobilu))

foto1.jpg
foto2.jpg
foto3.jpg
foto4.jpg
foto5.jpg
foto6.jpg
foto7.jpg
foto8.jpg
foto9.jpg
foto10.jpg
foto11.jpg
foto12.jpg
foto13.jpg
foto14.jpg
foto15.jpg
foto16.jpg
foto17.jpg
foto18.jpg
foto19.jpg
foto20.jpg

Vloženo: 27.02.2015 15.33. Přečteno: 14220×.

Komentáře k článku Asus ZenFone 6: Velký formát

Přidat komentář

Jméno:

Komentář:

Předmět:

 

K článku zatím nebyl vložen žádný komentář.

Servis telefonů s patnáctiletou tradicí.

Blog Beryko.cz © 2019